LGBT Nedir? LGBTi Açılımı ve Anlamları, Renkleri, Bayrağı!

LGBT kavramı günlük hayatta sıkça karşımıza çıkıyor. LGBT açılımı ve anlamları vatandaşlarımız tarafından sıklıkla araştırılırken, yeni bir kavram LGBTi bizleri karşıladı. Dünya çapında gösteri ve yürüyüşleri gerçekleştirilen, bir özgürlük mücadelesi olarak gösterilen bu kavramı detaylıca inceleyelim.

LGBT Nedir? LGBTi Açılımı ve Anlamları, Renkleri, Bayrağı!

İnsanların cinsel kimlikleri oldukça uzun zamandan bu yana tartışma konusu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Ancak son yıllarda bu konuda daha ılımlı şekilde hareket edildiğini söylemek mümkündür. Lgbt hareketinin ülkemizdeki etkisinin de artmasından sonra konu hakkında açıklama yapan yazıların sayısı da yükselmiştir.

Ülkemizde “Onur Haftası” kapsamında tüm dünyada olduğu gibi yürüyüşler de yapılmaktadır. Ancak halen bu konu hakkında yeterince bilgisi olmayan ciddi bir kesim bulunmaktadır. Önyargılarından kurtulamayanlar da bilgisi bulunmayanlarla aynı kefede değerlendirilmektedir. Siz de Lgbt nedir ya da bu kavram içerisinde yer alan bireyler kimlerdir konularını içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

Lgbt Nedir?

Cinsel tercih deyince toplumda genel manada heteroseksüel kavramı gelmektedir. bu kavram kadınların erkeklere, erkeklerin ise kadınlara ilgisinin olması demektir. Özellikle İslam açısından bahsedilen ilişki şeklide doğru olarak gösterilmektedir. Ancak insanların ilişkileri bu şekilde olacak diye zorlamalar bulunmamaktadır. Lgbt ne demek konusu bu alanda açıklamalar üzerinden açıklanmaktadır. Lgbt;

 • Lezbiyen,
 • Gey,
 • Biseksüel,
 • Transgender kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Eşcinsel bireylerin haklarını ve kavramlarını içeren bu kelime dünyanın her yerinde aynı şekilde oluşturulmuştur. Ayrıca L kelimesinin ilk sırada yer alması kadınlar için oluşturulmuş bir pozitif ayrımcılık anlamına da gelmektedir. Pek çok ülkede eşcinsellerin hakları savunulmamaktadır. Lgbt, amaç olarak eşcinselleri korumak ve onların haklarını savunmak maddelerini edinmiştir.

lgbt-nedir-lgbti-anlami-ve-acilimi-ne-demek

Lgbt Nedir?

LGBT Hareketi olarak bilinen hareket tüm dünyada etkilerini göstermeye devam etmektedir. bu tür toplulukların buluşması ve etkileşime geçmesi ise;

 • Twitter,
 • Instagram,
 • Facebook gibi sosyal medya kanallarından gerçekleştirilmektedir.

Sosyal medya sayesinde her şehirden katılımcıyı kabul edebilen sistem, kavramlarına karşı olanları da ciddi şekilde eleştirmektedir. Üstelik LGBTliolmak için illa ki cinsel yönelimin farklı olmasına gerek de bulunmamaktadır. Eşcinsellerin haklarını korumak isteyen heteroseksüeller de topluluk içerisinde kendilerine yer bulabilmektedir. Böylelikle eşcinsellerin toplumdan dışlanmış hissetmelerinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Yine de özellikle küçük şehirlerde durum pek parlak görülmemektedir.

Lgbt Açılımı

Lgbt açılımı bahsedildiği üzere farklı cinsel yönelimleri olan insanları içermektedir. Kelime topluluğunun 1900’lü yılların ilk dönemlerinden bu yana aktif şekilde kullanıldığının altı çizilmektedir. Ülkemizde de kullanımı yoğun olmasına karşın Lgbt kapsamında olan bireylerin her yerde rahat hareket etmeleri pek mümkün değildir. Bu tür bireyler en rahat İstanbul’da yaşamaktadır. Özellikle İstiklal ve Beyoğlu çevresi onların daha rahat yaşadıkları bölgelerdir.

Harflerin açılımları konusunda yeni eklemeler de gelmektedir. Lgbt hakkında gelen açıklamalar genel harf topluluğuna Q harfinin eklenmesinden sonra başlamıştır. Özellikle bazı ülkeler “Queen” kısaltması olan Q harfini de sisteme dahil etmektedir. Aynı şekilde ülkeden ülkeye değişim göstermekle birlikte interseksüeller için I harfi de eklenebilmektedir. Fakat ülkemizde genel kullanım halen Lgbt şeklinde devam etmektedir.

lgbt-bayragi-ve-renkleri

Lgbt Bayrakları ve Anlamları

Özellikle Onur Haftası yürüyüşlerinde pek çok farklı bayrak dalgalanmaktadır. Gökkuşağı renklerinde olan bayraklarda her renk için farklı anlamlar yüklenmiş durumdadır. Lgbt bayrak anlamının da renklere göre yapılması uygun görülmektedir. Bu kapsamda;

 • Kırmızı: yaşam,
 • Pembe: cinsiyet,
 • Sarı: güneş,
 • Mor: canlılık,
 • Turuncu: iyilik,
 • Yeşil: doğa,
 • Turkuaz: sanat,
 • Mavi: ahengi temsil etmektedir.

Bayraklar özellikle son birkaç yıl içerisinde yeni renkleri de bünyesine katmış durumdadır. Baz ülkelerde ilk renkler siyah ve kahverengi olarak değiştirilmiştir. Lgbt bayrağında yer alan renklerin çeşitlendirilmesi kavramın daha geniş kesimler tarafından kullandırılmasını sağlamaktadır. Eklenen siyah ve kahverengi tonları ise insanların derilerinin tonlarını ifade etmektedir. Böylelikle toplumun eşitliğe önem verdiği vurgulanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 02:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER