T.C. Kimlik Üzerinden Ödeme İmkânı! Cumhurbaşkanlığı Tarafından Açıklandı…

T.C. Kimlik Üzerinden Ödeme İmkânı! Cumhurbaşkanlığı Tarafından Açıklandı…

Ekonomi 28.08.2022 - 10:17 28.08.2022 - 10:17 Vural Pars

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklama yapıldı. TC kimlik üzerinden başvuru yapan herkese ödeme yapılacak. Cumhurbaşkanlığı tarafından TC kimlik ile yapılacak ödemeler duyuruldu. Destek ödemeleri konusunda güncel gelişmeler yaşanıyor. Güncel gelişmeleri yakından takip edemeyenlerin sayısı oldukça fazla gözüküyor. TC kimlik kartı ile başvuru yapılması halinde 16 farklı kalemde ödeme yapılacak. Yardımların tamamı ihtiyaç sahiplerine özel olarak ödenecek. Pandemi döneminde olduğu gibi pandemi döneminden sonra da destek ödemeleri devam ediyor.

Devlet tarafından vatandaşlar için ön plana çıkarılan ödemeler vatandaşlara rahat nefes aldıracak. Devlet tarafından yapılan katkılardan haberi olmayan, ekonomik yönden sorun yaşayan kişiler başvuru yapamıyor. Başvuru yapmak için gereken şartlar açıklandı. Devlet tarafından verilen desteklere başvuru yaparak sosyal yardımlardan faydalanılabilir.

Bir yıl içinde farklı zamanlarda yapılan ödemelerden faydalanmak için ilk şart başvuru yapılması geliyor. Destek ödemeleri ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler Alo 144 hattını arayarak bilgi edinebilirler. Bilgi alınarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri üzerinden başvuru yapılabilir. Ödeme kalemleri arasında bulunan engelle maaşları da alınabilecek ödemeler arasında yer alıyor. Faydalanabilmek için engellik konusunda yüzde 60 ile 70 oranında bir engelin bulunması gerekiyor. Ayrıca engelli vatandaşlara bakım parası da ödeniyor.

Hanesinde hasta, yaşlı barındıran kişilere, bakımlarını üstlendikleri için kişi başına devlet tarafından ödeme yapılıyor. Evde bakım parası olarak alınan bu ödemeler her ay ödeniyor. Engelli ve yaşlı bakım maaşları en son yapılan zamlar ile güncellenmiştir. Engelli veya yaşlı kişilere bakım için üstlenen kişiler her ay bakım parası olarak devlet desteğinden faydalanabiliyor. 

Devlet desteği adı altında farklı ödeme kalemleri de bulunmaktadır. Yetiştirme yurdunda yaşayan kişiler ve huzur evinde bulunan vatandaşlara da devlet ödeme yapıyor. Son yapılan güncellemeler ışığında yaşlı ve çocuklara önemli tutarlarda ödeme yapılıyor.

Sosyal devlet anlayışını benimseyen kurumlar, yaşlı ve kimsesizleri düşünerek, ekonomik anlamda rahat bir hayat sürmeleri için vatandaşlara maddi manevi anlamda yardımlar yapıyor. Gerçekleşen bu yardımlar ile yaşamları biraz olsun rahatlıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@