Spor yapmak ve günlük egzersizler insanların sağlığı için önemli bir yerde bulunmaktadır. Farklı çeşitlere sahip olan spor dalları farklı kategorilerde de incelenebilmektedir. Peki spor dalları ve isimleri nelerdir? Sizler için birbirimizin devamında geleneksel, ekstrem, az bilinen ve olimpik sporlar hakkında detaylı bilgileri ve konu hakkında merak edilenleri yazdık.

Başakşehir Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Tutkulu Açıklamalarıyla Gündemde! Başakşehir Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Tutkulu Açıklamalarıyla Gündemde!

Pek çok kategorilerde incelenmesi mümkün olan spor dalları insan sağlığına çeşitli faydalar gösterebilmektedir. İnsan vücudu için pek çok fayda sağlayan spor düzenli yapıldığı takdirde istenilen sonuçları kişiye vermektedir. Kendine özgü özellikleri ve kuralları da bulunan spor çeşitleri spor dalları olarak isimlendirilir ve pek çok farklı spor, spor dalları içerisinde bulunur.

Bireysel olarak ya da toplu bir şekilde gerçekleştirilen bedensel hareketler spor olarak tanımlanmaktadır. İnsanların hem ruhsal hem de bedensel gelişimleri için spor büyük oranda yarar sağlar. Atıcılık, aikido, at yarışı, artistlik, buz pateni, beyzbol, atletizm, badminton, basketbol, bisiklet, binicilik, bilardo, bowling, boks, dağcılık, dark, eskrim, fitness, futbol, dalgıçlık, golf, hentbol, güreş, judo, koşu, jimnastik, kürek, masa tenisi, okçuluk, motor sporları, paraşüt, paten, sokak kızağı, tekvando, tenis, su topu, voleybol, yüzme, yelken ve yağlı güreş spor dalları arasında yer almaktadır.

Tüm sporların spor sırasında kullanılan malzemelere kuralları ve sayıları farklılık gösterebilir. Herhangi bir sporu profesyonel bir şekilde icra etmek ile acemi bir şekilde yapmak arasında da fark bulunur. Kendi içlerinde de kategorilere ayrılabilen spor dalları takım sporları, top ile yapılan sporlar ve buzla yapılan sporlar olarak farklı kategorilerde yer alabilir.

Ülkelere göre en fazla ilgi görülen ve sevilen sporlar da farklılık gösterir ve ülkelere özgü geleneksel sporlar olabilir. Voleybol, atletizm, kürek, basketbol, atıcılık, masa tenisi, binicilik, bisiklet ve tenis sporları ise olimpiyatlarda tercih edilen ana sporlar arasında yer alır.