Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yeni doğum yapmış anne ve babalara destek olmak amacıyla verilen emzirme ödeneği ile ilgili açıklamalar yaptı. 2021 yılında 115 milyon 984.712 TL emzirme ödeneği sağlayan SGK, 2022 yılında da 291.649 rapor karşılığında 91 milyon 747.507 TL emzirme ödeneği yatırdı. Bu ödeneğin SSK, 4a, 4b ve 4c ile BAĞ-KUR'lulara verilirken, kamu görevlilerine kurumları tarafından ödeme yapılmaktadır.

Stok takip programı nedir? Stok takip programı nedir?

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilen bir ödeneğidir. Hizmet akdine tabi ya da kendi adına ve hesabına çalışan kadın veya erkeklerin sigortalı olmayan eşleri de emzirme ödeneğinden faydalanabilirler. Ancak kamu görevlisi olan sigortalılara emzirme ödeneği ödenmemektedir.

Doğum yapan sigortalı kadınlara ve sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilen emzirme ödeneği kapsamında ailelere 316 TL destek sağlanıyor. SGK, 2020'de 108 milyon 652 bin 664 TL, 2021'de ise 115 milyon 984 bin 712 TL emzirme ödeneği sağladı. 2023 yılı emzirme ödeneği tutarı henüz açıklanmadı.

Emzirme ödeneği için başvuru yapmak isteyen sigortalıların, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirmiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca, Genel Sağlık Sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin herhangi bir borcunun olmaması gerekmektedir. Doğumun canlı gerçekleşmiş olması da emzirme ödeneği almak için şarttır.

Emzirme ödeneği raporu, sistemde görüntülenir ve otomatik olarak ödeme yapılır. Hak sahipleri ödemeleri anlaşmalı bankalardan veya kendi hesaplarından çekebilirler. Ödeme talebi için ayrıca dilekçe verilmesi gerekmemektedir.