Kurban Bayramı öncesinde, sosyal yardım alanların ve hak sahiplerinin bayram ikramiyesi alıp alamayacakları merak edilmektedir. Resmi gazetede yapılan açıklamalarla birlikte hangi emeklilere bayram ikramiyesi verileceği netlik kazanmıştır. Bu yılki bayram ikramiyesi miktarı 2000 TL olarak belirlenmiştir.

Bayram ikramiyesi, emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı, sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödenmektedir. Ayrıca şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesinden faydalanacaktır.

Vefat eden sigortalılardan dolayı gelir veya aylık alan hak sahipleri ise bayram ikramiyesini hisseleri oranında almaktadır.

Çalışan Annelere 325 Euro Destek: SGK ve AB İşbirliği ile Hayata Geçen EDU-CARE II Projesi Başvuruları Başladı Çalışan Annelere 325 Euro Destek: SGK ve AB İşbirliği ile Hayata Geçen EDU-CARE II Projesi Başvuruları Başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen aile destek ödemeleri ise Temmuz ayında hesaplara yatırılacaktır. Bu ödemeleri alanlar, e-Devlet sistemi üzerinden "Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama" ekranından ödemelerini takip edebilirler.

resmigazete-22

Hanede kişi başına düşen aylık gelir aralığına göre belirlenen yardım programları belirli bir süreyle sınırlıdır. Temmuz ayında destek programları sona ereceği için bu tarihlerde yapılan ödemeler de son bulacaktır. Hanede kişi başına düşen aylık gelir tutarına göre belirlenen ödeme miktarları değişiklik gösterebilmektedir.

Kurban Bayramı ikramiyesi, sosyal yardım alan kişilere ve hak sahiplerine resmi kanallar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu destekler, ihtiyaç sahibi bireylere ekonomik güvence sağlamak ve bayram döneminde maddi olarak rahatlama imkanı sunmak amacıyla yapılmaktadır.