Türkiye'de emeklilik yaşının yüksek olması, çalışanların erken emeklilik hayallerinin suya düşmesine neden oluyordu. Ancak SGK mevzuatı son güncellemelerle birlikte, 47-51 yaş aralığındaki 4A, 4B ve 4C'li kişilerin erken emeklilikten yararlanması mümkün hale geldi. Yeni düzenlemelerle birlikte, yaş faktörü dikkate alınmadan emeklilik hakkı kazanmak mümkün olacak.

SGK Mevzuatı Değişti! Yeni düzenlemeyle birlikte, 47-51 yaş aralığındaki 4A, 4B ve 4C'li kişilerin emeklilik şartları kolaylaştırıldı. SGK mevzuatı gece yarısı değişti ve özel hallerde erken emeklilikten yararlanmak mümkün hale geldi. İlgili kişiler, SGK yönetmeliğine bakarak 1800 primle emekli olmanın yollarını öğrenebilirler. Artık yaş koşulu yer almaksızın, belirli bir prim ödeme süresini tamamlayan herkes emeklilik hakkına sahip olacak.

1800 Günde Emeklilik Erken emeklilikten yararlanmak isteyenlerin öncelikle SGK yönetmeliğine göre 1800 prim günü tamamlamaları gerekiyor. Sonrasında ise sağlık problemleri yaşayan veya hastalık teşhisi konulan kişiler, SGK İl Müdürlüğüne başvurarak malulen emeklilik hakkı kazanabilirler. Bu kişilere sağlık taraması yapılarak karar verilir ve gerektiği durumlarda malulen emeklilik desteği verilir.

Malulen Emeklilik için Hangi Hastalıklar Gereklidir?

15000 TL ödeme verilecek! Son dakika açıklandı! 15000 TL ödeme verilecek! Son dakika açıklandı!

Kanser hastaları malulen emeklilik hakkından yararlanabilirler. Kanser teşhisi konulan kişiler, SGK İl Müdürlüğüne başvurarak malulen emeklilik hakkı kazanabilirler. Bunun yanı sıra, çeşitli sağlık sorunları yaşayan ve çalışamayan kişiler de malulen emeklilik desteğinden yararlanabilirler.

Erken Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılır?

Malulen emeklilik amacıyla öncelikle sağlık durumunuzun belirlenmesi gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilirsiniz.

Erken Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılır?

Erken emeklilik başvuruları, sağlık problemleri nedeniyle yapılabileceği gibi prim ödeme şartlarını sağlayan kişiler tarafından da gerçekleştirilebilir. Malulen emeklilik amacıyla öncelikle malullük durumunuzun belirlenmesi gerekiyor. Bu amaçla, bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne yazılı dilekçe ile başvurabilirsiniz. SGK, en az 1800 gün prim ödemeniz varsa sizi yetkili hastanelere sevk edecek. Buradan alacağınız rapor, SGK sağlık kurulu tarafından değerlendirilerek malulen emeklilik kararı verilecek.

Hangi Hastalıklarda Malulen Emekli Olunur?

SGK mevzuatına göre, bazı hastalıklar nedeniyle malulen emeklilik hakkı veriliyor. Örneğin kanser hastaları, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, akciğer hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişiler malulen emeklilik desteğinden yararlanabiliyorlar. Ancak bu karar, SGK sağlık kurulu tarafından veriliyor ve rapor sonucuna göre karar veriliyor.

SGK mevzuatındaki değişikliklerle birlikte 47, 48, 49, 50, 51 yaşında 4a, 4b, 4c'li olarak erken emeklilik fırsatı doğdu. Ancak erken emeklilik için sağlık problemleri yaşayan ya da prim ödeme şartlarını sağlayan kişilerin SGK İl Müdürlüğüne başvurarak rapor alması gerekiyor. Rapor sonucuna göre malulen emeklilik veya erken emeklilik kararı veriliyor. Emeklilik süreciyle ilgili detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine başvurulması öneriliyor.