Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda önemli bir gelişme yaşanıyor. Maaşlarını henüz alamayan EYT'liler için avans hakkı sunuluyor. Geçerli olan yasayla birlikte emekli olanların ücretleri, hafta tatilleri ve yıllık izinleri İş Kanunu ile koruma altına alınmış durumda. Bu kapsamda EYT'lilere avans verilmesiyle ilgili müjdeli haberler geliyor. Avans tutarı, başvuru yapılması halinde EYT'lilerin hesaplarına yatırılıyor.

Asgari Ücrete Yönelik Temmuz Ayında Ara Zam Gündemde Asgari Ücrete Yönelik Temmuz Ayında Ara Zam Gündemde

EYT kapsamında emekli olan ve çalışmaya devam edenlerin yıllık izinleri, kıdeme göre belirleniyor. Önceki döneme ait kullanılmayan izinlerin parası da EYT'lilere ödeniyor. Aynı işyerinde devam eden EYT'liler, bir yıl çalıştıktan sonra izin hakkı kazanacak ve yıllık izin süreleri 14 günden başlayacak.

Emekli olduktan sonra farklı bir işyerinde çalışmaya devam eden EYT'lilerin yıllık izin süresi de 14 gün olarak uygulanacak. Ancak yeni işyerindeki çalışma süresi 5 yılın sonunda 20 güne çıkacak.

Bu müjdeli haber milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. EYT'lilerin emeklilik sonrası izin süreleri İş Kanunu'na göre hesaplanıyor. Yıllık izin süresi, çalışma süresine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Asgari hizmet süresi olan 1 yıldan 5 yıla kadar olan çalışanlara 14 gün, 5 yıldan fazla ve 15 yıldan az olanlara 20 gün, 15 yıldan fazla olanlara ise en az 26 gün yıllık izin hakkı tanınıyor. Ancak iş sözleşmeleriyle belirlenen süreler daha da fazla olabiliyor.

EYT kapsamında emekli olan ve aynı işyerinde çalışmaya devam edenler için yıllık izin süreleri aynı şekilde uygulanacak. İzin ücretleri ise iş sözleşmesinin sona erdiği tarihteki brüt ücret üzerinden hesaplanarak ödenecek.

Çalışanlar, izin sürelerini bölerek kullanabilirler. 10 yıl boyunca izin kullanmamış olan çalışanlar, işverenden avans talep edebilirler ve işveren bu avansı ödemekle yükümlüdür. Tatil, yıllık izinlerden vazgeçilemez ve çalışanın onayı olsa bile izin süresi tatil günleriyle birleştirilir.

EYT'liler için avans hakkı, maaş bağlanmayan durumda olanlara bir geçici çözüm sunmaktadır. EYT'lilerin haklarının korunması ve avans alabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na dilekçe yazılı veya Alo 170'i aranarak başvuruda bulunulabilir.