Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), girişimcileri hedefleyen üç önemli teknoloji destek programıyla milyonlarca kişiye karşılıksız nakit yardım sağlıyor. Bu mali desteklerden bazıları geri ödeme şartı taşıyor ve destek miktarı en fazla 10 milyon TL'ye kadar çıkabiliyor. Başvurular ise e-Devlet portalı üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. İşte detaylar:

KOSGEB'ten Yenilikçilere Destek

KOSGEB, yenilikçi ürün ve hizmet tasarımlarıyla uğraşan girişimcileri hedefleyen üç önemli teknoloji destek programı sunuyor. Bu programlar, mali destek sağlamak amacıyla sunuluyor ve bazıları geri ödenebilir özellik taşıyor. Destek miktarı en fazla 10 milyon TL'ye kadar çıkabiliyor. İşte KOSGEB'in sunmuş olduğu destek programları:

TEKMER Destek Programı: Türkiye'deki 18 Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER), girişimcilere ve işletmelere kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Bu programla amaç, bu sektörlere daha fazla yatırımcı çekmek ve destek sağlamak. TEKMER'e başvurabilecek kurumlar arasında kurucuları, üniversiteler, merkezde bulunan şirketler, Teknoloji Transfer Ofisleri ve kamu kurumları yer alıyor. Başvurular, e-Devlet portalı üzerinden TEKMER Destek Programı yetkilendirme formu ile yapılabiliyor.

TEKMER Destek Programı, çeşitli alanlarda çalışan işletmelere mali destek sağlıyor. Yardım oranı %75 olarak belirlenmiş olup destek miktarı 6 milyon TL'yi aşmıyor. Program kapsamında mobilya ve donanım için geri ödemesiz 2 milyon TL, personel giderleri için geri ödemesiz 3 milyon TL, eğitim, danışmanlık ve organizasyon giderleri için geri ödemesiz 1 milyon TL, ortak kullanım için makine-ekipman ve yazılım desteği için geri ödemesiz 2 milyon TL ve geri ödemeli 2 milyon TL sağlanıyor.

AR-GE ve ÜR-GE Programı

Ziraat Bankası acil para ödemesi yapacak! TC kimlik son rakamları 0-2-4-6-8 olanlar alabilir! Ziraat Bankası acil para ödemesi yapacak! TC kimlik son rakamları 0-2-4-6-8 olanlar alabilir!

KOSGEB, Ar-Ge ve Ür-Ge olmak üzere iki önemli yardım programı sunuyor. Ar-Ge modülü, işletmeleri ve girişimcileri çeşitli alanlarda, üretimden iyileştirmeye kadar geniş bir yelpazede destekliyor. Ür-Ge modülü ise, orijinal veya geliştirilmiş projelere maddi yardım sağlıyor.

Başvurular, KOSGEB'in resmi web sitesinde yer alan "e-hizmetler" bölümü aracılığıyla yapılabiliyor. Yardım oranı genellikle %75 olarak belirlenirken, nitelikli personel giderleri için %100 oranında destek sağlanıyor. Destek üst limiti ise 1 milyon 100 bin TL olarak belirlenmiştir.

TEKNOYATIRIM Programı

KOSGEB'in KOBİ Teknoyatırım adlı programı, Ar-Ge faaliyetleri sonucunda geliştirilen ürünlerin üretimi ve ticarileştirilmesi için yardımlar sağlıyor. Programa KOSGEB'e kayıtlı gerçek veya tüzel kişi statüsündeki işletmeler başvurabiliyor. Destek üst limiti, düşük ve orta düşük teknoloji alanları için geri ödeme şartlı 1 milyon 400 bin TL ve geri ödemesiz 600 bin TL olmak üzere toplamda 2 milyon TL olarak belirlenmiştir. Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanları için ise geri ödeme şartlı 7 milyon TL ve geri ödemesiz 3 milyon TL olmak üzere toplamda 10 milyon TL'ye kadar destek sağlanmaktadır.

Bu KOSGEB destek programları, girişimcilerin ve işletmelerin büyümelerini, inovasyon faaliyetlerini ve ürün geliştirmelerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Başvuruları kaçırmayın ve bu fırsatlardan yararlanarak işletmenizi geliştirmek için adımlar atın!