Son dakika haberlerine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında aylık bağlama işlemlerinin hızla devam ettiğini ve tamamlanmasının bu ay sonuna kadar gerçekleşeceğini belirtti. Bakan Bilgin, eksik işlemleri olanların dosyalarının tamamlandığını ve herkesin birikmiş haklarını alacağını vurguladı. Bu açıklama, EYT emeklileri için sevindirici bir haber niteliği taşıyor.

İŞKUR ile İşe Girenlere Ek 5600 TL Destek! Hem İşe Girin Hem de Ödeme Alın! İŞKUR ile İşe Girenlere Ek 5600 TL Destek! Hem İşe Girin Hem de Ödeme Alın!

Asgari ücret konusunda da gelişmeler yaşanıyor. Bakan Bilgin, temmuz ayında asgari ücretin yeniden değerlendirileceğini ve en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını bildirdi. Bu konuda hazırlıkların yapıldığı belirtilirken, enflasyon ve Türk lirasının reel alım gücü gibi parametrelerin dikkate alınarak düzenleme yapılacağı ifade edildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanacağı ve çalışan ve işveren temsilcilerinin birlikte değerlendirme yapacakları belirtildi.

EYT başvurularının yıl sonuna kadar 2.5 milyonu bulması ve ilerleyen yıllarda koşulları tamamlayanlarla birlikte 4.8 milyona ulaşması bekleniyor. Emeklilik işlemleri tamamlanan EYT emeklileri, peşin ödeme, emekli aylığı, bayram ikramiyesi ve promosyon dahil olmak üzere tüm haklarını alıyorlar. Emekli aylıkları ve farklar, başvuruda bildirilen banka hesaplarına yatırılırken, aylık işlemi tamamlanan ancak banka bilgileri eksik olanlar Ziraat Bankası'na başvurarak ödemelerini alabiliyorlar. İkinci bayram ikramiyesi ise Kurban Bayramı öncesinde ödenecek.

EYT kapsamında emekli olanlar, temmuz ayında zam ve refah payı alacaklar. En düşük emekli aylığı, 1 Nisan'dan itibaren 7.500 liraya yükseldi ve geçen yılki bayram ikramiyesi 2.000 liraya çıkarıldı. Şimdi ise 7.500 lira üzerinde emekli aylığı alan 6 milyon emekliye refah payı eklenecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, taban maaşlarından başlayarak kademeli olarak zam alacaklar.