Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranları, son dört aylık enflasyon oranları dikkate alınarak belirlendi. Toplamda altı aylık enflasyon oranları hesaplanarak bu doğrultuda zam yapılması planlandı. Nisan ayı enflasyon oranlarına göre belirlenen zam oranı, emekli ve memur olan vatandaşlar için oldukça sevindirici bir gelişme oldu. 

Ziraat Bankası'ndan Nakit İhtiyaç Kredisi: 6 Günde Onay, 90 Gün Erteleme Ziraat Bankası'ndan Nakit İhtiyaç Kredisi: 6 Günde Onay, 90 Gün Erteleme

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, nisan ayı içerisinde tüketici fiyat endeksi 43.68 oranında arttı ve 4 aylık toplam enflasyon oranı %15.21 olarak belirlendi. Bu doğrultuda, memurlar ve emekliler için yapılacak olan zam oranı %6.68 olarak netleşti. Temmuz ayından sonra emekli ve memur maaşlarına yansıtılacak olan zamlar, enflasyon oranları doğrultusunda belirlenecek. 

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri de zamdan faydalanacak ve geçmiş altı aylık dönemdeki enflasyon oranlarına göre maaşlarına zam yapılacak. Temmuz ayından itibaren geçerli olacak olan zam oranları, vatandaşların alım gücünün düşmesi veya nakit sıkıntısı yaşaması gibi sorunların önüne geçmeyi hedefliyor. 

Zamların hangi aydan sonra yansıtılacağı konusunda da açıklama yapıldı. Enflasyon oranlarına göre belirlenen zam oranları, 2023 yılının temmuz ayı itibariyle emekli ve memur maaşlarına yansıtılacak. Vatandaşlar, zam sayesinde maaşlarının artmasıyla birlikte daha rahat bir şekilde yaşayabilecekler.