Seçimlerin borsa üzerindeki etkileri endişe yaratırken, İslam Memiş döviz kurlarındaki olası sağlıksız işlemlere dikkat çekerek yatırımcıları uyardı. 

Kasko Sigortasının Avantajları Kasko Sigortasının Avantajları

Ekonomist İslam Memiş, yaklaşan 14 Mayıs seçimleri öncesinde döviz kurlarına karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Memiş, seçim arifesinde piyasalarda yüksek dalgalanmalar yaşanacağı ve yatırımcıların yatırımlarını korumak için tedbir almaları gerektiğini öngördü.

Döviz kurlarının piyasada sağlıksız işlemler gerçekleştirerek makas aralığına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunan Memiş, yatırımcıların bu dönemde dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca, ABD enflasyon verilerinin de bu dönemde piyasalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağını vurguladı.

Önümüzdeki hafta piyasalarda veri odaklı bir ekonomik gündem bekleniyor. Yurt içinde Hazine ihaleleri, sanayi üretimi, ödemeler dengesi, işgücü istatistikleri ve perakende satış verileri, yurt dışında ise ABD tüketici ve üretici enflasyonu, İngiltere Merkez Bankası faiz kararı, Almanya sanayi üretimi, Çin tüketici ve üretici fiyatları, Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güven endeksi, nihai tüketici fiyatları, İngiltere ticaret, aylık ve dönemsel GSYH ve sanayi üretimi verileri yakından izlenecek.

Memiş, yatırımcıların kısa vadeli işlemlerden kaçınmaları ve spreadlerin bir kez daha tartışma konusu olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Yatırımcıların ekonomik göstergeleri yakından takip ederek, piyasalara soğukkanlı bir şekilde yaklaşmaları ve fevri kararlar almaktan kaçınmaları tavsiye ediliyor. 

Yatırımcılar, seçimler öncesinde ve sonrasında yüksek volatilite yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak, döviz kurları ve diğer yatırım araçlarına yatırım yapmadan önce gerekli araştırmaları yapmalı ve risklerini minimize etmek için tedbirli davranması gerekiyor!