Devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara destek olmak amacıyla yapılan ödemelerle ilgili detaylar merak ediliyor. Bu konuda devlet tarafından yapılan duyurularda, evinde yaşlı, engelli ya da bakıma muhtaç olan kişilere aylık 4.337 TL ödeme yapıldığı ifade ediliyor. Bu ödemelerin her ay belirli tarihlerde yapıldığı ve hak sahiplerinin hesaplarına yattığı belirtiliyor.

Evde bakım yardımı alanlar, ödemelerin yatıp yatmadığını kontrol etmek için iki yöntem kullanabilirler. Bunlardan ilki, T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile birlikte e-Devlet kapısı üzerinden "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazarak sorgulama yapmak. Karşınıza gelen ekranda, ödeme detaylarıyla ilgili bilgiler yer alıyor.

Erdoğan Memura Ard Arda Zam Müjdelerini Açıkladı! Maaş ve İkramiye Ödemelerine Zam... Erdoğan Memura Ard Arda Zam Müjdelerini Açıkladı! Maaş ve İkramiye Ödemelerine Zam...

Diğer bir yöntem ise, Ziraat Bankası aracılığıyla evde bakım parası alanların cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp 4737'ye SMS atarak ödeme sorgulaması yapmaları. Bu şekilde, ödemenin yapıldığına dair bilgi kısa mesaj olarak gönderiliyor.

Vatandaşların bu ödeme sisteminden yararlanabilmesi için belirli şartları taşıması gerekiyor. Özellikle evde bakım hizmeti almak isteyenlerin, engelli, yaşlı ya da bakıma muhtaç olması ve bu durumun sağlık raporuyla belgelenmesi gerekiyor. Ayrıca, evde bakım hizmeti veren kişinin de belirli şartları taşıması gerekiyor ve bu konuda detaylı bilgiler ilgili kurumlardan alınabilir.

Bu destek ödemesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvuru işlemleri için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirler. Başvurular, ilgili kurumlardaki yetkililer tarafından incelenerek uygun olanlara ödeme yapılıyor.

Devlet tarafından yapılan bu destek ödemeleri, ihtiyaç sahibi olan vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor ve bu konuda bilgi sahibi olmak için e-Devlet ya da SMS yoluyla ödeme sorgulama işlemi yapmak mümkün.