15 milyon emekliye 55.500 TL nakit para ödemesi yapılacak 15 milyon emekliye 55.500 TL nakit para ödemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili Bakanlıkların açıklamaları ve kararlarıyla, esnaf için ÖTV'siz ve indirimli otomobil satışlarının başlayacağı müjdesi verildi. Bu haberi alan birçok esnaf, araçlarını yenilemek amacıyla detayları incelemeye başladı. Özellikle esnaf kimliği olan herkesin sıfır ÖTV ile ticari araç satın alabileceği bu düzenleme, büyük bir avantaj sunuyor.

Esnaf kimliği olan herkesin yeni bir araç alması durumunda, ortalama 50.000 TL ile 150.000 TL arasında değişen bir vergi yükünden kurtulacağı belirtiliyor. Ancak, araç tipi ve motor hacmi gibi faktörlere bağlı olarak ÖTV fiyatlarının belirlenmesi henüz netlik kazanmamıştır. Dolayısıyla, kesin bir hesaplama yapabilmek için detayların açıklanması beklenmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına göre, şehir içi taksiler, dolmuşlar, minibüsler, midibüsler, otobüsler, çekiciler ve kamyonlar gibi ticari araçlar, ÖTV farkı olmaksızın yenilenebilecektir. Bu avantajdan yararlanmanın tek şartı, esnaf olmaktır.

Yeni araç alırken %18 KDV ve değişken yüzdelik oranlarda ÖTV ödenirken, ikinci el araçlarda ÖTV bulunmasa da aslında bu vergi aracın fiyatına dahildir. ÖTV hesaplaması yapılırken, aracın motor hacmi ve net fiyatı dikkate alınır.

ÖTV'siz araç fiyatları, marka, model, motor hacmi ve net fiyat gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Resmi olarak belirlenen pariteler kullanılarak ÖTV hesaplaması yapılır. Örneğin, 800.000 TL değerinde bir otobüs için %1 ÖTV uygulanacak ve 6.713 TL ÖTV tutarı belirlenecektir. 800.000 TL değerindeki bir midibüs için ise %4 ÖTV uygulanacak ve 26.076 TL ÖTV tutarı hesaplanacaktır. Bu hesaplamaların netleşmesi için bayilerin ÖTV'siz araç fiyatlarını açıklaması beklenmektedir.

Esnaf için ÖTV'siz ve indirimli araç satışı müjdesi, Türkiye'nin gündemine taşınmış durumda. Bu düzenleme, esnafın araçlarını yenileme konusunda mali yüklerini hafifletecek ve sektöre olumlu bir ivme kazandıracaktır.