Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temmuz ayında açıklanacak yeni asgari ücret için adımlarını attı ve seçim sonrası için talimat verdi. Erdoğan'ın, asgari ücrette yeni bir rekora imza atmayı hedeflediği konuşuluyor.

Ziraat Bankası acil para ödemesi yapacak! TC kimlik son rakamları 0-2-4-6-8 olanlar alabilir! Ziraat Bankası acil para ödemesi yapacak! TC kimlik son rakamları 0-2-4-6-8 olanlar alabilir!

Son zamanlarda enflasyonun etkisiyle alım gücü düşen Türk Lirası, asgari ücretin güncellenmesini gerektiren bir duruma yol açmaktadır. Bu nedenle temmuz ayında zam yapılacak olan asgari ücrette, enflasyon oranının yanı sıra refah payı da gündeme gelmektedir. Bu durum, rekor bir rakamın beklendiği anlamına gelmektedir. Ayrıca vergi düzenlemesi de asgari ücretle maaş alanların maaşlarında iyileştirme yapılacağına işaret etmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temmuz zammı için asgari ücrette ve emekliler ile memur maaşlarında refah payı müjdesini verdi. Bu paylaşımında toplumun her kesiminin alım gücünün artırılacağının altını çizdi. Aynı zamanda Türkiye'nin ihracat yönlü büyüme stratejisinin milli gelir üzerindeki artış etkisinin homojen bir şekilde tabana yayılması hedeflenmektedir.

Asgari ücretin belirlenmesinde kullanılacak olan 6 aylık enflasyon verilerinin çoğu elde edilmiştir. Nisan ayı enflasyon verisiyle birlikte 4 aylık rakamlar netleşmiştir. Mayıs ve haziran aylarının sonuçlarının eklenmesiyle enflasyon etkisi tamamlanmış olacaktır.

Şu ana kadar ocak ayından itibaren gerçekleşen 4 aylık enflasyon yüzde 15,21 olarak belirlenmiştir. Merkez Bankası'nın Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre ise 6 aylık enflasyonun yüzde 21,13 olması beklenmektedir. Ortalama olarak hesaplanan 4 aylık enflasyon oranlarına göre ise 6 aylık enflasyonun yüzde 23,70 olması beklenmektedir.

Bu hesaplamalara göre, 6 aylık enflasyonun yüzde 21,13 ile yüzde 23,70 arasında olması beklenmektedir. Asgari ücrete yapılacak zam oranına dair farklı teoriler bulunmaktadır.

Refah payının da dikkate alınmasıyla temmuz ayında asgari ücrete yüzde 30 zam yapılması durumunda net ücret 11.058 TL, brüt ücret ise 13.010 TL olacaktır. Geçen yılın temmuz ayındaki zam oranı yaklaşık olarak yüzde 30 civarında gerçekleşmişti.

Ocak 2023 döneminde emekli ve memur maaşlarına verilen refah payı uygulaması benzer bir şekilde asgari ücrete de yapılacaksa, temmuz ayında yüzde 35 zam yapılması beklenmektedir. Bu durumda net ücret 11.475 TL, brüt ücret ise 13.500 TL olacaktır.

Bu ara dönem zamıyla birlikte asgari ücretin tarihinde ilk kez 500 dolar bandını aşması ve döviz bazında yeni bir rekora imza atması beklenmektedir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, haziran ayında toplanacak ve uzlaşma müzakerelerine başlayacaktır. Bakanlık nezdinde TÜİK'in verilerine destek olacak anket ve saha çalışmaları da şimdiden başlatılmıştır. Müzakereler sonucunda uzlaşılan asgari ücret, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak ve ardından ilan edilecektir.