Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni bir yardım paketi duyurarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi destek sağlamaya hazırlanıyor. Bu yardım paketi kapsamında başvuranlara 4 bin 337 TL nakit para ödenecek. Evde bakım ödemeleri olarak bilinen bu destek, vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılamalarına ve yaşam standartlarını iyileştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Son günlerde, evde bakım ödemeleri konusu halk arasında büyük ilgi görmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu ödemeler, ihtiyaç sahibi vatandaşların ekonomik durumlarını desteklemek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Asgari ücretteki artışla birlikte ocak ayında yaklaşık 3 bin TL olan ödemeler, şu anda 4 bin TL'nin üzerine çıkmış durumdadır. Temmuz ayında beklenen asgari ücret zammı sonrasında ise evde bakım ödemelerinin tekrar güncelleneceği öngörülmektedir.

Stok takip programı nedir? Stok takip programı nedir?

Evde bakım ödemelerinin hangi illerde yapıldığına dair detaylar da açıklanmıştır. Ödemeler her ayın 15'inde başlamakta olup il bazında ay sonuna kadar tamamlanmaktadır. Ödeme alan vatandaşlar, SMS veya e-Devlet üzerinden sorgulama yaparak ödemelerini takip edebilirler. Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından her ayın 15'inde ödemeler başlatılmaktadır. Bugün, ödemelerin ikinci günüdür ve hangi illere ödeme yapıldığı belirlenmiştir.

Evde bakım maaşı ödemelerinin yapıldığı iller arasında İzmir, Bursa, İstanbul, Antalya, Mersin, Van, Samsun, Adana, Kocaeli, Kastamonu, Eskişehir, Yalova, Tokat, Şırnak, Ankara, Aydın, Balıkesir, Muğla, Trabzon, Manisa, Düzce, Kırıkkale, Tekirdağ, Isparta, Rize, Mardin, Kayseri, Bilecik, Sakarya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Giresun, Zonguldak, Çorum, Konya, Kars, Sivas, Edirne, Hatay....