Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammına dair açıklamalar yaparak, temmuz ayında ara zam yapılacağını duyurdu. Ancak, asgari ücretli çalışanlar için sadece ara zammın yeterli olmayacağı düşünülüyor. Ekonomistler, yüzde 20-30 arasında bir zam oranı beklediklerini ifade ediyorlar. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın refah payı artışında da bulunabileceği belirtiliyor.

Asgari ücrette yapılacak olan zam oranının belirlenmesi, birçok senaryoya neden oluyor. İşçi sendikaları, en azından yüzde 50'lik bir zam talep ederken, işverenler ise zam oranının işletmeleri zorlamaması için düşük tutulmasını istiyorlar. Şu an için beklenen zam oranı ise yüzde 20-30 arasında.

Yapılacak olan zamın yanı sıra, asgari ücretli çalışanların refah payı artışı da beklentiler arasında yer alıyor. Ekonomistler, 6 aylık enflasyonun ortalama yüzdelik oranının 25-30 TL civarında olacağını düşünüyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın refah payı artışında bulunabileceği de gündemde yer alıyor.

Yapılacak olan zam oranına göre, asgari ücretli çalışanların net maaşları da değişecek. Yüzde 20'lik bir artış halinde net maaş 10 bin 207 TL'ye, yüzde 25'lik bir artış halinde 10 bin 632 TL'ye, yüzde 30'luk bir artış halinde ise net maaş 11 bin 57 TL'ye yükselecek.

Asgari ücret zammı, milyonlarca çalışanın geçim standartlarını doğrudan etkileyeceği için, büyük önem taşıyor. Bu nedenle, işçi sendikaları ve işverenler arasında yapılan görüşmelerde, tarafların ortak bir noktada buluşması bekleniyor.

Bankalarda Yeni ATM Dönemi Bankalarda Yeni ATM Dönemi

Asgari ücretli çalışanlar, yapılacak olan zamların yanı sıra refah payı artışının da gerçekleşmesini umuyorlar. Konu hakkında gelişmeler yakından takip ediliyor ve zam oranının belirlenmesiyle birlikte asgari ücretli çalışanlar için yeni bir dönem başlayacak.