Türkiye'de yaşanan hayat pahalılığı, vatandaşları zor günlerle karşı karşıya bırakırken, Türkiye'nin açlık ve yoksulluk sınırları da açıklanmış durumda. Bu kritik sınırlara ulaşan açlık ve yoksulluk durumu için çözüm arayışları önem kazanmıştır. İşte detaylar...

Son dakika duyurusuyla birlikte Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından 2023 Mayıs ayı verileri açıklanmıştır. Açlık sınırı, 4 kişilik bir aile için aylık gıda harcamalarını kapsayan tutar üzerinden hesaplanmış ve bu tutar 10.362,01 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca gıda harcamalarının yanı sıra giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık gibi diğer temel giderler de dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucunda yoksulluk sınırı 33.752,49 TL'ye kadar yükselmiştir. Açlık sınırı hesaplaması, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gereken aylık gıda harcamasını içermektedir. Yoksulluk sınırı ise bu ailenin tüm temel yaşam giderlerini içermektedir. Bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti ise aylık 13.439,41 TL'ye kadar çıkmıştır. Başkentte yaşayan iki çocuklu bir hane için yalnızca gıda harcamaları için ayrılması gereken bütçe bir önceki aya göre %2,23 artış göstermiş ve 12 aylık dönemdeki değişim oranı %72,18'e ulaşmıştır.

Gıda fiyatlarında bir ay içinde birçok üründe artış yaşanmıştır. Balık fiyatlarına %5, tavuk fiyatlarına %6, kuru fasulye fiyatlarına %13 ve kırmızı mercimek fiyatlarına %9 zam gelmiştir. Yeşil mercimek ve kuzu eti fiyatları da bir miktar yükselmiştir. Öte yandan, dana eti fiyatları %13 oranında düşmüş, yumurta fiyatları %15, nohut fiyatları ise %3 kadar gerilemiştir. Yağlı tohumların fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Stok takip programı nedir? Stok takip programı nedir?

Tahıl ve un kategorisinde ekmek ve tahıl ürünlerinde bu ay pirinç fiyatları %7, un fiyatları %13 yükselirken bulgur fiyatları %12 oranında düşmüştür. Makarna ve ekmek fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Tüm bu veriler göz önüne alındığında, Türkiye'de yaşayan bir vatandaşın günlük yaşam maliyeti bir önceki aya göre artmıştır. Ailelerin temel ihtiyaçları için maaşlarda iyileştirme ve ürün fiyatlarında indirim gibi adımların atılması gerekmektedir. Gıda fiyatlarındaki artış birçok faktöre bağlı olarak gerçekleşmektedir. Tarım sektöründe yaşanan sıkıntılar, döviz kurlarındaki dalgalanmalar, hava koşulları, enerji maliyetlerinin artışı ve lojistik maliyetlerinin yükselmesi gibi etkenler fiyatları artırmaktadır. Tarım sektöründe üreticilere verilen destekler, tarımsal üretimin artırılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve tedarik zincirindeki sorunların çözülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kriterlere dikkat edildiğinde ve adımlar atıldığında ürün fiyatları kendiliğinden düşecektir. Tüketici bilincinin artırılması, sağlıklı, yerli ve sürdürülebilir ürünlere talebin artması ve çiftçilerin güçlendirilmesi de vatandaşların bu ürünlere daha uygun fiyatlarda ulaşmalarını sağlayacaktır. Aynı zamanda doğru beslenme alışkanlıklarının halk tarafından benimsenmesi de önem arz etmektedir.