Bağ-Kur’lu küçük esnafların emeklilik için gerekli olan prim günü 9000’den 7200’e düşürülüyor. Bu sayede Bağ-Kur’lu küçük esnaflar da SGK’lı çalışanlar gibi emekli olabilecekler. Primlerin eşitlenmesiyle birlikte, bakkal, berber, terzi, marangoz gibi küçük esnafların emekli maaşları da artacak. Ayrıca son 1261 gün kuralı da tarihe karışacak.

Milyonlarca Vatandaşın Merakla Beklediği Asgari Ücret Zam Tutarları Milyonlarca Vatandaşın Merakla Beklediği Asgari Ücret Zam Tutarları

Emekli Aylığı Hesaplama Süreci Emekli aylığı hesaplamasında, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son yedi yıllık fiili hizmet süresi esas alınır. Bu kural, sadece SGK’lı çalışanlar için değil, bütün çalışanlar için geçerlidir. Son yedi yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi statüde geçtiyse, o şartlarda emekli olunur. Eğer bu süre eşitse, en son tabi olunan statüye göre aylık bağlanır.

Kısmi Emeklilik Günü de Değişiyor Esnafın prim yükünün düşmesiyle birlikte, kısmi emeklilik gün sayısı da değişiyor. Hangi sigorta kolundan olursa olsun, 7200 günü tamamlayan herkes emekli olabilecek. Ayrıca, Bağ-Kur’da 5400 gün olan kısmi emeklilik de SGK’lı çalışanlar için olduğu gibi 4500 güne inecek. Bu düzenleme, esnafa prim uçurumunu kapatarak daha fazla emeklilik fırsatı sunuyor.

Düzenleme Süreci Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnafın prim ödeme gün sayısını SGK’larla eşitleyecek düzenleme için yasal çalışmanın altyapısını hazırladı. Yasal düzenleme, seçimlerin ardından Meclis’e sunulacak ve Bağ-Kur’lu küçük esnaflar için erken emeklilik fırsatı sunacak.

Başvuru Süreci Bağ-Kur’lu küçük esnaflar, erken emeklilik fırsatından yararlanmak için başvurularını yasal düzenlemenin ardından gerçekleştirebilecekler. Başvuru sürecinde, prim ödeme gün sayısı ve diğer koşullar göz önünde bulundurulacak.