Çalışan Annelere 325 Euro Destek: SGK ve AB İşbirliği ile Hayata Geçen EDU-CARE II Projesi Başvuruları Başladı Çalışan Annelere 325 Euro Destek: SGK ve AB İşbirliği ile Hayata Geçen EDU-CARE II Projesi Başvuruları Başladı

Almayan kafasını duvarlara vurur! SGK'da alınmayı bekleyen 39.000 TL'niz var! Tek seferlik veriliyor! Sosyal Güvenlik Kurumu’nda hesabınıza yatmış olan ama haberiniz olmayan paranız olabilir. Vatandaşların yaptıkları işlemlerden hesaplarına yatan paralar unutulabiliyor. Bu paraların alınmaması durumunda paralar devletin kasasına aktarılmaktadır. Bu sebeple belli aralıklarla hesaplarınızı kontrol etmeniz uygun olacaktır. Bu parayı almak için SGK’ya başvurmanız gerekebilir. Bu başvuru için Sosyal Güvenli Kurumu tarafından belirlenen belli bir dilekçe örneği üzerinden yapılabilir. Bu dilekçeyi SGK il veya ilçe müdürlüklerine götürerek teslim edebilirler. Bu dilekçeler işleme alındıktan sonra birikmiş paralarınız alınabilecektir. Dilekçenizde SGK’dan birikmiş paralarınızı almak üzere istekte bulunabilirsiniz.

BES ödemeleri hesabınızda kalmış olabilir?

Devletin bir dönem zorunlu hale getirdiği Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES konusunda da hesaplarda çok fazla paraların kaldığı bilinmektedir. Devletin ekstra katkı payı sunduğu bu emeklilik paralarının ödemeleri yapıldı. Bu ödemeleri almayanlar hemen e-devlete başvurarak içerideki BES ödemelerini alabilirler. BES ödemelerini almak için e-devlet üzerinden başvuru yaparak hesabınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu konuda tüm işlemleriniz için herhangi bir yere gitmeden e-devlet üzerinden ödemenizi alabilirsiniz.

SGK Birikmiş Paralar Nasıl Sorgulanabilir?

SGK, yani Sosyal Güvenlik Kurumu birikmiş paraların sorgulanması için birçok seçenek sunar. İnternet üzerinden, e-Devlet sistemi aracılığıyla, telefonla veya kurumun şubelerini ziyaret ederek birikmiş paralarınızı sorgulayabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Sorgulama

SGK'nın internet sitesine giriş yaparak, e-SGK bölümünde yer alan "Hizmet Dökümü" sekmesini seçerek birikmiş paralarınızı sorgulayabilirsiniz. Bu sekmede, son 6 ayda ödenen primleriniz, emeklilik durumunuz, ödeme tarihleri ve miktarları gibi birçok bilgi yer almaktadır. Ayrıca, bu sayfada yer alan "Borç Durumu" sekmesini tıklayarak da borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

haber24.com özel haber