Ölüm kokusu cinayetlerden sonra günlerce oyalandı. Bir düzineden fazla savaşçı üniformalı, diğerleri sivil giyimli cesetler hala çamurlu zemine saçılmıştı.

Yakınlardaki bir kilise mezarlığında çok daha fazlası gömüldü - Etiyopya'nın kuzey Tigray bölgesinden gelen güçler tarafından en az 59 kişi öldürüldü.

Altı rahip cenazesi kilisenin içinde dinlenmek üzere toprağa verildi. Amhara bölgesinin daha güvenli bölgelerine kaçmak için acele eden sakinler, zaman zaman birden fazla cesedi tek mezarlara yerleştirdiklerini söyledi.

Etiyopya'nın 10 aylık Tigray ihtilafının en ölümcül savaşlarından birinin mahallinde, tanık ifadeleri, federal hükümetin haftalar önce tüm yetenekli vatandaşları Tigray kuvvetlerini "bir kez ve herkes için" durdurmaya çağırmasının ardından savaşçı ve sivil arasındaki giderek bulanıklaşan çizgiyi yansıtıyordu.

Tigray savaşçıları, 31 Ağustos'ta Amhara bölgesindeki Chenna Teklehaymanot köyünü ele geçirdiklerinde, bölgeyi savunan bir askeri birliğin bilinmeyen nedenlerle terk etmesinden kısa bir süre sonra “(yerel) savunma güçlerimiz onlara karşı çıktı”.

66 yaşındaki Dagnew Hune, "Buradaki sıradan insanlar da ellerinden geldiğince katıldılar" dedi. Associated Press'e, takip eden cinayetlere tanık olduğunu ve ölülerin gömülmesine yardım ettiğini söyledi. Dagnew Perşembe günü yaptığı açıklamada, kilise bahçesinde ağaç dalları ve taşlarla kaplı yeni mezarların yanından geçerken yaklaşık 100 kişinin hala kayıp olduğunu söyledi.

Yerel yetkililer, Etiyopya güçlerinin Tigray savaşçılarının Gondar şehrini ele geçirme girişimini engellediği bildirildikten sonra, en kötüsü 4 Eylül'de Chenna Teklehaymanot'ta olmak üzere, birkaç gün süren çatışmalarda toplam 200 kadar kişinin öldürülmüş olabileceğini söylediler.

Sakinler, Tigray güçlerinin o zamandan beri kuzeye çekildiğini ve hayatta kalanları kimliklerine dair ipuçları için ölü savaşçıların ceplerini kontrol etmeye bıraktıklarını söyledi.

Bazıları, Etiyopyalı askerlerin bölünmesinin neden onları savunacak yalnızca yerel milisler ve sakinlerle birlikte onları yalnız bıraktığını sorguladı.Haziran ayında güç durumdaki ana bölgelerini Etiyopya güçlerinden geri alan Tigray savaşçıları, savaşı ülkenin komşu bölgeleri olan Afar'a taşıdı.

TCMB Başkanı: Asgari Ücret Enflasyon İçin Bir Numaralı Risk Değil TCMB Başkanı: Asgari Ücret Enflasyon İçin Bir Numaralı Risk Değil

Tigray güçleri, milyonlarca insanı telekomünikasyon, elektrik, bankacılık hizmetleri ve neredeyse tüm insani yardımlardan yoksun bırakan Tigray üzerindeki bir ablukayı kaldırması için Etiyopya hükümetine baskı yaptıklarını söylüyor.