Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Emekli olabilmek için belirlenen yıl, yaş ve prim şartlarını tamamlamak gerekmektedir. Ancak, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası ile 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan 4 milyonu aşkın kişi, tam emeklilik için yaş şartını kaldırmış oldu. Bu durum, prim ve yıl şartlarını tamamlayanlara erken emeklilik fırsatı sunmuştur.

Son zamanlarda yapılan bir haberde belirtildiği üzere, bazı kişiler primlerini tamamlayamadıkları veya borçlanma süresinin yetmediği için emekli olamamaktadır. Ancak bu durumda da alternatif yollar bulunmaktadır. Yeni emeklilik reformu kapsamında ise kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışılmaktadır.

Özellikle SSK ve BAĞ-KUR'lu çalışanların erken emeklilik hayali hala birçok kişinin gündeminde yer almaktadır. EYT yasasının çıkmasıyla birlikte bu hayal kuran kişilerin sayısı da artmıştır. Ancak EYT düzenlemesi, 8 Eylül 1999 tarihinden öncesini kapsamaktadır.

Bununla birlikte, 1999 sonrasında sigortalı olan ve EYT fırsatını kaçıran kişiler şimdi hükümetten yeni bir düzenleme talep etmektedir. Bu yeni düzenleme ile yaklaşık 1 milyon kişinin erken emekli olabileceği tahmin edilmektedir.

Emeklilikte yaşa takılanlar için alternatif yollar da aranmaktadır. Bu yollar arasında prim borçlanması, sigorta günü tamamlama, staj süresini dikkate alma gibi seçenekler bulunmaktadır. Ancak her bir kişinin durumu farklı olduğu için bireysel olarak değerlendirilmelidir.