Ülkede devam eden ekonomik kriz nedeniyle birçok vatandaş, bankalara olan borçlarıyla mücadele etmektedir. Ekonomik belirsizlik devam ederken, birçok kişi borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Özellikle emekli kesim, banka borçlarını ödemekte zorluk çekmektedir. Seçim sürecinde borçların silineceği duyurulan Cumhurbaşkanı, seçim sonrasında da bu konuda hazırlıkların başladığını açıklamıştır. Yapılan açıklamaya göre, emekliler için bir defaya mahsus olacak şekilde 125 bin TL'ye kadar olan borçların silinmesi gündeme gelmiştir. Ancak bu fırsattan yararlanmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Şartları sağlayan kişiler, bu fırsattan faydalanabilecektir.

Memur ve Memur Emeklileri Temmuz'da Zam Bekliyor! Memur ve Memur Emeklileri Temmuz'da Zam Bekliyor!

Öte yandan, bankalara borcu olan her vatandaş için yeni bir yapılandırma sürecinin söz konusu olacağı vurgulanmıştır. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalara olan borçlar da yeniden yapılandırılacak ve ödenmesi daha kolay hale getirilecektir. Bu düzenlemeyle borçlu kesimin yükü hafifletilecek ve para akışının sağlanması amaçlanmaktadır.

Borçların silinmesi ve yapılandırılması için 30 Haziran tarihine kadar başvuru süresi verilmiştir. Borcunu yapılandırmak ve borç yükünü hafifletmek isteyen vatandaşlar, 30 Haziran 2023'e kadar başvurularını yapmalıdır.

Yeni düzenleme kapsamında faizlerin tamamen silinmesi ve geri kalan anapara borcunun 48 ay vadeyle ödenmesi planlanmaktadır. Kamuya olan vergi borçlarından, sosyal güvenlik prim borçlarına, trafik cezalarından öğrenim kredisine kadar birçok kamu borcu bu kapsamda değerlendirilebilmektedir. Ancak borç yapılandırma işlemleri, yalnızca Aralık 2022 tarihine kadar olan borçları kapsamaktadır.

Gelir Sigortası Sistemi (GSS) prim borcu olanlar için farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Kişilerin borçları ya tamamen silinecek ya da uygun bir şekilde taksitlendirilecektir. Bu durum, kişinin gelir durumuna göre belirlenmektedir