YKS Yaklaşıyor! Çocuğunuzu Başarıya Götüren Yol Nedir?

Çocukları için tüm imkanlarını ve sınırlarını zorlayan aileler bazen bilinç dışı telaşla mükemmeliyetçi bir yapıya bürünüp bununla beraber istemsizce çocuklarına zarar verebiliyorlar. Çocukları başarıya götüren yolları bilip hareket edildiği taktirde aslında çocuklar daha sağlam adımlarla yere basabiliyor, strese girmiyor ve kendi yaşam alanlarını daha kıymetli, telaşsız ve disiplinli şekle getirebiliyorlar.

YKS Yaklaşıyor! Çocuğunuzu Başarıya Götüren Yol Nedir?

Peki nedir çocuğunuzu başarıya götürecek etmenlerden bahsedelim. Nedir bunlar?

  • Çocuğunuzla ilgilenmeniz ve dolayısıyla çocuğunuzu etkin bir şekilde dinlemeniz gerekiyor. Ancak ilgilenmeyi çocuğun özgürlük alanını kısıtlayacak şekilde yapmamak gerekiyor. Çocuğun yeteneklerini keşfedip ona yapmasını istediği şeyi yapabileceğine inandırmak gerekiyor.
  • Motivasyon, kişinin sağlam zemine basabilmesi için ön koşuldur. Motive edilen her çocuk başarıya ulaşacağına daha fazla inanmaya başlar.
  • Muhakkak çocuğunuza başarıyı elde eden insanları örnek göstermeniz gerekiyor. Örnek göstermekle kıyas arasında çok ince bir çizgi vardır. Bu dengeyi tutturabilmek oldukça önemlidir. Özellikle çok kötü şartlara rağmen çalışıp başarılı olmuş insanları çocuğunuza örnek göstermeniz çocuğunuzun motivasyonunu önemli ölçüde arttıracaktır.
  • Çocuğunuza hedefine tam manasıyla ulaşamadığı taktirde ötekileştirme yapmayıp yapabildiği kadarını taktir etmeniz gerekmektedir.
  • Olumlu yaklaşım ve olumlu iletişim biçimi çocuğunuza güven ve moral verir. Tümüyle başarısız bir çocuk yoktur muhakkak başarabildikleri vardır. Başarabildiklerini es geçmemeniz gerekmektedir.
  • Çocuğunuzu yüreklendirmeniz gerekiyor. Yapmasını istediği şeylerin çok ütopik olmadığını ona hatırlatıp, cesaretlendirici adımlar atmasına destekleyici olmanız motivesinin düşmesine engel olacaktır.
  • Eleştiriler oldukça önemlidir. Eleştiri denildiğinde akla ilk olarak olumsuz kategorisindeki eleştiri biçimi gelir. Çocuğunuza yapacağınız eleştirileri söze dökmeden önce, bir kez daha düşünüp ona umutsuzluk ve kırgınlık yaşatacak nitelikte olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Çocuğunuza onun iyi ve kötü günlerinde her daim yanında olacağınız hissini aktarmanız gerekmektedir.

İnsanların sevdikleri için aşamayacağı engel ve katlanamayacağı zorluk yoktur. Çocuğunuzun her şeyden önce kendisine değer vermesini ve kendisini sevmesini öz benliğine destekleyici davranış kalıplarıyla sağlamanız, çocuğunuzu başarıya götürecektir.

                                                                                                                              Uzm. Aile Danışmanı - Serap AĞALAR

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 11:43
YORUM EKLE