Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

Sosyal medya; günümüzde artık etkin bir iletişim aracı haline geldi. Sürekli faydaları ve zararları tartışılıyor olsa dahi bu süre zarfında yine de sosyal medya kullanımı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

Sosyal medya bazı şeyleri daha görünür hale getirdi. Mutlu bir anında herhangi bir sosyal medya hesabına girdiğinde mutsuz paylaşımlara denk gelince mutluluğunu sorgular hale geldi insanlar. Başka bir şekli ise mutsuz bir anında sosyal medyada denk gelinen fotoğraflarına baktığında mutlu insanlar gördükçe mutsuzluk konusunda daha da bide batış yaşanıyor. Kişinin psikolojisi bu iniş ve çıkışlarla daha da zedeleniyor. Zaten herkes sosyal medya hesaplarındaki fotoğraflarla iyi hatırlanmak istiyor.

Birşeyin kişiyi bağımlı yapabilmesi için bağımlı olduğu şeyin ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Ve sosyal medya bağımlılığı aslında günümüzün en büyük problemi. Bunların özel nedenleri çok farklı saptamalarla ortaya çıkıyor. Kişinin sosyal medya hesabında aldığı bir beğeni kişiyi aşırı mutlu edebiliyor. Var olduğunu hissettiren bir ilgiye sahip oluyor bu şekilde. Özellikle sosyal medya kişileri daha da toplumdan ve sosyal çevresinden uzaklaştırdı. Yalnız yaşayan kişiler sosyal medyaya daha bağımlı hale geliyor. Sosyal medya bağımlısı olup olmadığını ortaya çıkaran ilk etmen işlerini ertelmen ile özdeşleşiyor. Kişinin halletmesi gereken birçok işi var ve bir türlü başlayamayıp zamanını orda geçiriyorsa bu kişinin bir sosyal medya bağımlısı olduğunu göstermektedir.

Bunların dışında geceleri yine sosyal medya hesaplarından çıkmayıp kişinin uykusunu alamaması, toplanılan arkadaş meclislerinde karşısındakini dinlerken bile gözü sosyal medya hesaplarında ise bu da sosyal medya bağımlısı olduğunu göstermektedir.

Telefonun sarjının bitmesi ve hesaplardan uzak kalmak sizi aşırı öfkelendiriyor ve yanınızdan telefonunuzu bir saniye bile ayırmıyorsanız burda bağımlılık türünün olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Çok fazla sosyal medya kullanımı kişiyi farketmeksizin öfkelendiriyor, soyutluyor, şüpheci hale getiriyor ve kişiyi yönettiği için mutsuz ediyor.

YORUM EKLE