Sorun Değil Çözüm Odaklı Olmak Lazım!

Kişinin hayatında inişli çıkışlı dönemler olabiliyor. Fakat önemli olan bu dönemleri soruna odaklanmadan çözüm arayışı içerisinde daha sakin ve daha az stressiz geçirmektir.

Sorun Değil Çözüm Odaklı Olmak Lazım!

Tükenmişlik sendromu son dönemlerin en popüler psikolojik rahatsızlığı haline geldi. Kişiler genel itibariyle problemlerini içerisinde büyütmekle ve paylaşmayarak, paylaşınca da birikim olduğu için büyük bir öfke ile dışa vuruyor. Fakat aslında sorunlar öfke ile değil büyük sakinlik ve doğru iletişim stratejisiyle çözülebiliyor.

Hayatımızda sorun odaklı olunduğunda benzer sorunların sürekli tekrarını yaşarız. Bazen problemler çözüldü zannedilir fakat bir bakarız ki benzer kişiler benzer sorunlar karşımıza tekrar çıkıyor. Özellikle duygusal ilişkilerde kadınların sorun odaklı oldukları daha çok karşımıza çıkıyor. Erkekler sonuç kadınlar ise ayrıntı odaklı oldukları için erkeklerin sorunların üzerinde durmaması bile ayrı bir sorun oluşturabiliyor.

Kabullenmek ve sorunları çözüm yoluna gitmek hem insana esneklik kazandırır hem de bazı konularda esnek olmak problemlerin çözüm sürecini hafiflettiği için kişinin kırılmasını da önler.

YORUM EKLE