Samsun'da hava buz gibi ise Terme Irmağı da buz tutar

Samsun Terme ilçesinde de soğuk kara kış etkisini sürdürmekte iken ortaya karpostallık görüntüler çıkmakta. Donan Terme Irmağı görüntüsü herkesi şaşırtırken, kar sebebiyle yolların kapanması akabinde de hastalara ulaşılmakta mağdur kalındığı açıklandı

Samsun'da hava buz gibi ise Terme Irmağı da buz tutar

Soğuk kış mevsimi bu sene en zorlu şekilde yurt geneli etkisini sürdürmekte. Samsun Terme ilçesi de bu sene kış mevsiminden nasibini aldı. Samsun ve ilçelerinde devam eden soğuk hava, Terme Gölü'nün de donmasına sebep oldu. Samsun Valiliği'nin devamı uyarısını yaptığı kar ve don etkisini devam ettirmekteyken, Terme Gölü'nün 20 yıl akabinde ilk defa donduğu açıklandı. Samsun Terme'de etkisini gösteren kar yağışından kapanan bir mahalle de rahatsızlanan bir hasta için vatandaş seferber oldu. 

TERME IRMAĞI DONDU

Kar kalınlığının ara ara 1.5 metreye ulaştığı Samsun Terme İlçesi'nin Ambartepe Mahallesi Tellipınar mevkiinde rahatsızlanan astım hastası 90 yaşındaki Hakkı Yıldız ve kalp hastası 60 yaşındaki Safiye Ergün için sağlık ekipleri seferber olsa da bölgeye giremediler. Sonrasında Terme Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekiplerinden yardım istendi. Ekiplerin yoğun çabası sonucu kapanan yol açıldı. Yıldız ve Ergün, ambulansla Terme Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Terme'yi ikiye bölen Terme Irmağı hava sıcaklığının eksi 8 dereceye kadar düşmesi sonrasında buz tuttu. Açıklanan bilgilere göre ise son 20 yılın en sert geçen kış mevsimi olarak açıklandı.

BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLADI

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Samsun ve ilçelerinde 5 gün boyunca etkisini gösteren kar yağışı sebebiyle bir yerleşim merkezinin yollarının kapandığını açıklayarak, hastaların hastanelere ulaştırılması konusunda sıkıntıların yaşandığını söyledi.  Yerleşim yerlerinde zorlu mücadele sonrasında rahatsızlanan hastaların hastanelere ulaştırılması konusunda belediye ve sağlık ekiplerine teşekkür etti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’a teşekkür eden Ambartepe Mahalle Muhtarı Erdal Demir, “Sağolsunlar belediye ekiplerimiz gecelerini gündüzlerine katarak mahallemize ulaştılar. Mahallemizde kar kalınlığı 2 metreye yaklaştı. Allah devletimize zeval vermesin” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 10:08
YORUM EKLE