Sağlıklı Bir İlişki İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı ilişkilerin ana temeli doğru ve etkin iletişimle sağlanılabiliyor. Fakat öncelikle kişinin bir birey olarak kendiyle iletişimi sağlıklı bir ilişki için olmazsa olmazlardandır.

Sağlıklı Bir İlişki İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde ilişkilerin fazlasıyla çok çabuk başladığına ve çok çabuk bittiğine şahit oluyoruz. Gerek kendi yaşantımız gerek sosyal ilişkilerimizde özellikle sosyal medya aracılığıyla gözlemlediğimiz çiftlerin fotoğraflarının sık sık kaldırılıp değiştirildiğine tanık oluyoruz. Sağlıklı bir ilişki için ipuçlarından bahsedelim.

  • İlişkilerdeki en büyük hata çiftlerin birbirini merkezine almasıyla başlıyor. Tüm sosyal aktivitelerden vazgeçip varsa yoksa birbirlerinin hayatlarıyla meşgul olmaya dönüyor ilişkiler. Bu duruma çok dikkat etmeli ve kendimizin, karşımızdakinin birey olduğu düşüncesi unutulmamalı, özgür alan sağlamaya ve sağlanmasına dikkat edilmelidir.
  • İlk izlenim oldukça önemlidir fakat önyargıdan uzak durmak gerekiyor. Geçmiş ilişkilerde yaşanan kötü tecrübeleri gene yargılarla karşımızdaki kişiye yüklememiz gerekiyor.
  • Güven oldukça hassas bir kavramdır. Öncelikle kişinin ilişkiye başlamadan önce kendine güveninin sağlam temelle kurulu olması gerekmektedir. Kendine güvenen kişinin gözlem ve karar verme yeteneği yüksek olur. Bu şekilde muallakta kalmayan birey kolay kolay güven sarsıntısı ve olumsuz ilişki süreci yaşamaz.
  • Değişime önem vermek ve esnek olmak gerekiyor. Kişinin kendisinde törpülemek istediği davranışlar destek ile daha kısa vadede yol alabilir. Karşımızdakinin değiştirmek doğru bir davranış değildir fakat empatiden uzak olan ilişkiler sağlıklı bir şekilde ilerleyemez. O nedenle öncelikler iyi değerlendirilmeli ve özeleştiri konusunda objektif olmaya özen gösterilmelidir.

YORUM EKLE