Neden İnsanlar Yalan Söyleme İhtiyacı Duyuyor?

Yalan; kişinin tüm sosyal çevresine ve ailesine davranışsal ya da sözel olarak kendini olduğundan çok farklı gösterme şeklidir. Bir şekilde güç ve özgüven ile özdeşleşen bir konudur.

Neden İnsanlar Yalan Söyleme İhtiyacı Duyuyor?

Kişi sürekli kendini farklı göstermek istiyor. Hiçbir zaman eksiklerinle yüzleşmemek bir başka kişiyi de eksikleriyle kabul etmeyi istemiyor. Bunun temel nedeninde ise mükemmelliyetçi bir aile yapısında yetişmek ve aynı zamanda bu gibi sebeplere bağlı olarak özgüven eksikliği yatmaktadır.

Birey, olduğu kişi ile olmak istediği kişi arasında büyük farklar gördüğü taktirde bu açığı kapatmaya çalışıyor. Kapatmaya çalıştığı bu açık esnasında çevresine ve sosyal çevresine yalanlar söyleyerek daha fazla açık oluşturmaya başlıyorlar. Bu belli bir zaman geçtikten mitomani hastalığına sebep olabiliyor.

Özgüven kişinin kendine duyduğu saygı ve ‘’ben buradayım’’ deme şeklidir. Özgüveninde eksiklik olan kişi var olma biçimini yalanla gösteriyor.  Bu nedenle ailelerin çocuklarına bilinçli, korkutmadan ve doğru üslupla iletişim kurmaları gerekiyor.

YORUM EKLE