Masal Anlatıcısı Tülin Turgut: ''İyi Kalpli Çocuklar Ancak Masallarla Yetişir!''

Masal anlatıcılığı çok eski zamana ait olan bir etkinlik olmasına karşın özellikle son zamanlarda fazlasıyla duyulur oldu. Tüm ebeveynler artık çocuklarını masal anlatıcıların dünyasına emanet edip çocuklarının hayal dünyasının genişlemesine yardımcı oluyor. Masal Anlatıcısı Tülin Turgut Haber24 okurlarına masal serüvenine nasıl başladığını ve masalın hayatımızda ne kadar büyük bir öneme sahip olduğundan bahsetti.

Masal Anlatıcısı Tülin Turgut:  ''İyi Kalpli Çocuklar Ancak Masallarla Yetişir!''

1.Masal ve Hikaye Anlatıcılığı serüvenine nasıl başladınız ?

Uzun yıllardır; yazdığım küçük hikayelerle, çocuklara ulaşmak ve onların hayal güçleri ile birleştirerek onların hayatlarında yer alma isteği vardı . Bir çocuğun hayal dünyasında var olmak ve ona hayal edebileceği mekanı, olayları, kişileri yaratmak ve sonra da onu o hayal dünyasından çıkararak gerçek dünyaya getirmek bence dünyanın en müthiş duygusu . Onların gözlerinde var olan enerji , iyi niyet ve gerçek koşulsuz sevgi benim için paha biçilemez. İşte bu duygu ve yaklaşımla, masal ve hikaye serüveni benim için başlamış oldu. Uluslararası bir kurumdan Masal Anlatma Eğitimi Sertifikası aldım. Daha sonra da çeşitli anaokullarında masal anlatma saatleri düzenleyerek bu eşsiz serüvene başlamış oldum.

2.Masalın bizim hayatımızda önemi ve gerekliliği nedir ?

Çocuklar masallarla dünyaya ve hayata dair birçok şey tecrübe ederler. Tüm duyguları bir arada yaşayarak dünyaya dair gerçek duyguları keşfederler. Karakterlerle empati kurarlar ve masallarla mutlu olurlar. Mutlu çocuk mutlu bir birey ve mutlu gelecek demektir. İyi yürekli çocuklar yetiştirmek tek hedefimiz olmalıdır. İyilik mutlaka iyilik getirir. Masallar da minik yüreklerde bu iyiliği oluşturmayı hedefler. Bu nedenlerle masal çocukların hayatında gereklidir ve çok önemlidir.

3.Şu anda neler yapıyorsunuz ? Hedefiniz nelerdir ?

Şu anda anaokullarında masal anlatma saatleri düzenliyorum. Bu özel saatlerde çocukların gelişimine faydalı olabilecek aktiviteler ve yaş grubuna göre özel masallar seçiyorum . Masal saati sonunda onlarla resim veya el becerisi etkinliği yaparak , geri dönüşleri alıyorum . Benim için en büyük mutluluk ''lütfen bir daha anlatır mısınız!'' demeleri ve gözlerindeki sevinç ışıltıları... Masal saatlerimde masal anlattığım mekana ve çocuklara sanki bir büyülü değnek değmişçesine çocukların hayallere dalmalarını sağlamaya çalışıyorum. Uzun vade için hedefim çocuklara da masal anlatma eğitimleri vermek ve masal-hikaye anlatıcılığının faydalarını anlatan seminerlerde konuşmacı olmak.

4.Masal Sadece Çocuklara mı Anlatılmalı ?

İnsan beyni üretkendir ve nesnelerle olayların yapıcı şekilde bir araya gelerek bütünlük oluşturmasına ihtiyaç duyar . Masal; çocukların, hayal gücünü geliştirip, kelime dağarcığını genişleterek özgüvenlerini artırır. Çocukların hayal ettiği durumdaki iyi ve kötü karakterlerin özelliklerini ayrıştırıp, gerçek hayatta da adalet duygularını geliştirir. Masal ;hem yetişkinlere hem de çocuklara anlatılmalıdır. Yetişkinlerde ise durum biraz farklıdır. Yetişkinler masallarla başka diyarlara gider hayal dünyalarında değişik duyguları yaşarlar. Bir çeşit terapi gibi ruhlarını dinlendirir, dinginleştirir ve beslerler. Yetişkinlerin beyninde de eski hafızalar canlanır. Örneğin; temmuz ayında bir masal kampına kızımla birlikte katılmayı planlıyorum. Hem çocuklara hem de biz yetişkinlere masal çok iyi gelecektir.

5.Bu konuda gelişim için toplumumuzda neler yapılmalıdır?

Masal ve hikaye anlatmanın özellikle çocuklar üzerinde etkisini ve faydasını anlatan seminerler düzenlenmeli, masal anlatma saatleri düzenlenebileceği gibi, çocuklara masal anlatma eğitimleri verilmeli. Belediyelerle birlikte Çocuk Esirgeme Kurumlarında gönüllü masal anlatma saatleri düzenlenmeli  ve bunun yanında anaokullarında ve  ilkokullarda müfredata uygun masal dersi muhakkak olmalıdır.

YORUM EKLE