Kaybetme Korkusu Kıskançlığa Neden Olabiliyor!

Kıskançlık kaybetme korkusu ve kişinin kendine duyduğu özgüvenle ilişkilidir. Özellikle duygusal ilişkilerde kıskançlık kendini daha fazla göstermektedir.

Kaybetme Korkusu Kıskançlığa Neden Olabiliyor!

Kıskançlık duygusuyla hepimiz zaman zaman karşılaşıyoruz. Fakat herkeste ortaya çıkan bir duygu durumu değildir. Özgüveni yüksek olan kişilerde kıskançlık duygusuna rastlamak biraz zordur.

Kıskançlık duygusunda kişinin kendini yetersiz hissetmesi başlı başlına bir etmen olarak sayılabilmektedir. Günümüzde sosyal medya kullanımının artmasıyla kişinin özgüveninde çeşitli oynamalar olmaktadır. Başkaları ile kendini kıyaslayan, başka ilişkilerle kendi ilişkisini kıyaslayan insan sayısı oldukça fazladır. Herkesin iyi hatırlanmak adına sosyal mecralara atmış olduğu fotoğraflar kişinin mutluluğunu sorgulama yoluna itebilmektedir. Sosyal medyada her şeye ve herkese ulaşım kolaylaştığı için çiftler böyle olunca kaybetmeme adına kullandıkları sosyal mecralara kısıtlamalar ve çizgiler koymaya çalışıyorlar. Aslında bu doğru bir davranış kalıbı değildir. Kısıtlamalar kısa vadede çözüm üretir algısı yaratsa da uzun dönemde fotoğrafın bütünü kişinin gözüne kötü gelmeye başlar.

Kıskançlık kişinin tehdit olarak görebileceği unsurlar neticesinde tetiklenmektedir. İnsanı daha da şüpheci yapan bu duygu durumu kişinin öfke kontrolünü sağlamasına engel olmaktadır. Bu nedenle özgüven sağlam olmalı ve kıskançlık duygusunu yaşanılan durumun hayali olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 11:21
YORUM EKLE