İstanbul'da cami sayısı! En az hangi ilçede cami var?

İstanbul Müftülüğü verilerine göre kentte 3 bin 362 cami bulunuyor. Cami sayısında Fatih başı çekerken, Adalar som sırada yer alıyor...

İstanbul'da cami sayısı! En az hangi ilçede cami var?

Türkiye'nin en kabalalık şehri İstanbul'da en fazla cami Fatih, en az cami ise adalarda bulunuyor.

İstanbul Müftülüğünün verilerine göre, İstanbul genelinde toplam cami sayısı 3 bin 362. Kent genelindeki cami sayısına bakıldığında birinci sırada 340 camiyle Fatih, ikinci sırada 186 camiyle Üsküdar, üçüncü sırada 143 camiyle Ümraniye, dördüncü sırada 136 camiyle Beykoz ve beşinci sırada 133 camiyle Pendik bulunuyor. 

Adalar ise 9 camiyle kentte en az caminin yer aldığı ilçe. 

Türkiye İstatistik Kurumunun 2016 rakamlarına göre İstanbul, ülke nüfusunun yüzde 18,5'ini barındırıyor. 14 milyon 804 bin 116 kişinin yaşadığı metropolde her 4 bin 403 kişiye bir cami düşüyor. 

İlçelerde ise 417 bin 285 nüfuslu tarihi yarımada da yer alan Fatih'te bin 227 kişiye bir cami düşerken, 535 bin 537 kişinin yaşadığı Üsküdar'da 2 bin 879 kişiye bir cami düşüyor. 

İstanbul'un en kalabalık ilçesi olan ve 795 bin 10 kişinin yaşadığı Esenyurt'ta ise 77 cami bulunuyor. Bu ilçede 10 bin 324 kişiye bir cami düşüyor. 14 bin 478 kişiyle en az kişinin yaşadığı Adalar'da ise bin 608 kişiye bir cami denk geliyor. 103 caminin bulunduğu Şile'nin nüfusu ise 34 bin 241. İlçede 332 kişiye bir cami düşüyor. Şile kişi başına düşen cami sayısında en üst sırada yer alıyor. 


- Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde 2 ibadethane

İstanbul'un tarihi mekanlarından 238 bin 762 kişini yaşadığı Beyoğlu'nda ise 99 cami bulunuyor. Beyoğlu'nda 2 bin 411 kişiye bir cami düşüyor. 

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde ise sadece Taksim Mescidi ve Hüseyinağa Camisi mevcut. Vatandaşlar özellikle cuma namazlarını kılacakları zaman ibadethaneler yetersiz kalıyor. Vatandaşlardan bazıları namazlarını dışarıda kılıyor.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan vatandaşlardan Yusuf Çatkın, her hafta cuma namazını dışarıda kıldıklarını söyledi.

Taksim'de camiye ihtiyaç olduğunu belirten Çatkın, ''Özellikle kış günleri insanlar dışarıda namaz kılıyor. Cemaatin çoğu dışarıda kalıyor. Burada çok büyük ihtiyaç var. Cumhurbaşkanın Taksim'e cami yapılmasıyla ilgili çağrısını da destekliyoruz. İnşallah duamız buraya caminin yapılmasıdır.'' dedi. 

Bülent Uygur da bölgedeki ibadethanelerin ihtiyacı karşılamadığını dile getirerek, ''Kışın kar, yağmur yağdığı zaman dışarıda kılıyoruz. İçerisi yetmiyor. Bundan dolayı mecbur dışarıda kalıyoruz, ıslanıyoruz. Buraya vatandaş olarak cami yapılmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın isteği çok güzel. Biz de istiyoruz. Bölgede bulunan iki cami insanların ihtiyacını karşılamıyor.'' ifadelerini kullandı.

Nedim Aksoy da bölgeye dünyanın en büyük camisinin yapılmasını istediklerini belirterek, ''Burada 2 tane mescit var. Müslüman ülke burası. Buraya 40-50 kişi sığmıyor. Talimhaneden Taksim Mescidine geliyorum.'' dedi.

Alparslan Yıldırım ise Ankara'dan İstanbul'a geldiğini ve çevrede namaz kılacak cami bulmakta zorlandığını söyledi. Cumayı kılmak için bayağı yürüdüğü en son Taksim Mescidine geldiğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

''Sokakta kıldık. İstanbul'un en kalabalık yerinde bir cami olmaması çok garip. Cumhurbaşkanı bu ülkenin ihtiyaçlarını en iyi bilen kişidir. Buraya cami yapımında çok geç kalındığını düşünüyorum. Çok acil ihtiyacın olduğunu ve küçük bir cami de yetmez buraya. Büyük bir cami yapılmasının milletin arzusu olduğunu düşünüyorum.'' 

Ender Gülcü de Taksim çevresinde her hafta dışarıda namaz kıldıklarını vurgulayarak, ''Burası İstanbul'un en kalabalık yerlerinden birisidir. Yüzde 98'i Müslüman olan ülkede küçücük bir mescit. Buraya gelen turistler içinde görkemli gösterişli bir cami istiyoruz. İnşallah tez zamanda Taksim'e yakışır bir cami yapılır. Devamlı buraya namaz kılmaya geliyorum ve sıkıntı yaşıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Yaşar Karagöz de çoğu zaman namazı dışarıda kıldıklarını dile getirerek, ''Bunun için İstanbul'a, Taksim'e yakışan büyük bir cami istiyoruz. Cumhurbaşkanının cami talebini destekliyoruz.'' dedi.

Ahmet İlboğa ise Taksim'e cami yapılmasının şart olduğunu belirtti.

İstanbul Müftülüğünün verilerine göre verilerine göre ilçelerde cami sayıları şöyle:

   İlçeler         

Cami Sayısı 

Adalar        

          9 

Arnavutköy     

      114 

Ataşehir     

       69 

Avcılar       

       56 

Bağcılar    

       88 

Bahçelievler      

       69 

Bakırköy     

       33 

Başakşehir   

     103 

Bayrampaşa    

       58 

Beykoz   

     136 

Beylikdüzü  

       40 

Beyoğlu  

       99 

Büyükçekmece 

       59 

Beşiktaş 

       41 

Çatalca     

       60  

Çekmeköy   

       44 

Esenler     

       46 

Esenyurt       

       77

Eyüp  

     121 

Fatih  

     340

Gaziosmanpaşa 

       74 

Güngören   

   47 

Kadıköy   

       68 

Kağıthane  

       79 

Kartal       

       79  

Küçükçekmece 

    97 

Maltepe      

       84 

Pendik     

     133 

Sancaktepe  

       62 

Sarıyer  

     108 

Silivri      

       59 

Sultanbeyli        

     112 

Sultangazi   

       66 

Şile     

     103 

Şişli        

       52 

Tuzla    

       66 

Ümraniye       

     143 

Üsküdar   

     186 

Zeytinburnu   

       82
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2017, 13:26
YORUM EKLE