26 Aralık 2016 Pazartesi 16:14
Ilgaz Tüneli açıldı! İşte 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin güzergâhı

Ilgaz dağında 2012 yılında başlayan ve Karadeniz’i önce İç Anadolu’ya ardından da Akdeniz'e bağlayacak olan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli bugün (26 Aralık) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ı katılımı ile açıldı. llgaz Dağı geçidini 8 dakikaya düşürecek olan yapımına 16 Ağustos 2012’de başlanan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünelinin güzergâhı, Kastamonu’nun İnebolu, Abana, Cide sahilleri ve Ankara olacak. 5 bin 370 ve 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşan Ilgaz Tüneli için bağlantı yollarıyla toplam uzunluğunun 26.7 kilometre olarak bildirildi.

ILGAZ TÜNELİ AÇILDI

Başta nakliyeciler olmak üzere pek çok vatandaşın sabırsızlıkla bekledikleri Ilgaz Tüneli bu gün gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. Kastamonu ve Çankırı arasındaki mesafeyi 8 dk düşürecek. 
 

"ILGAZ TÜNELİ 15 TEMMUZ’UN SİMGELERİNDEN"
 

Bu gün hizmete açılan 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin açılış töreninde konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Bu tünel 15 Temmuz şehitlerimizin adını yasacaktır. Bu tünel 15 Temmuz'a en büyük şahittir" dedi. Başbakan'ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan törene İstanbul'dan canlı yayınla bağlandı. Erdoğan "sınırlarımızın içinde ve dışında yeni bir istiklal harbi veriyoruz. 2023 hedeflerine ulaşmamızı kimse engelleyemeyecek" diye konuştu.
 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CANLI YAYINLA BAĞLANDI

 

Açılış töreninde kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara “Vurur yüze ifadesi seviyoruz sizi bi’ tanesi” diye seslenen Yıldırım “Lafü üstüne laf koyanlar var, biz taş üstüne taş koyanlardanız” ifadesini kullandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış törenine canlı yayınla bağlandı. Açılış törenine İstanbul’dan bağlanan Erdoğan “Seriye bağladığımız açılışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Tünel, 718 milyon lira yatırımla yapıldı” dedi.

“YENİ BİR İSTİKLAL HARBİ VERİYORUZ”

“Sınırlarımızın içinde ve dışında yeni bir istiklal harbi veriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı “15 Temmuz ihanetini verdiğimiz kayıpları şehitleri unutmadık. Terörle mücadelede yaptığımız fedakârlığı unutmadık. 2023 hedeflerimize ulaşmamızı kimse engelleyemeyecek” şeklinde konuştu. Erdoğan konuşmasının ardından tünelin açılış kurdelesi Başbakan Binali Yıldırım ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi.ILGAZ TÜNELİ GÜZERGAHIYapımına 2012 yılında başlanan daha önce Nisan ayında açılması beklenen tünel yaklaşık olarak 7 ay gecikme ile 26 Aralık 2016 tarihinde törenle açıldı. Projenin tamamlanıp ulaşıma açılmasıyla birlikte zirvesinde kar eksik olmayan Ilgaz Dağı sürücüler için kabus olmaktan çıkıyor. Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Ilgaz Tüneli projesiyle mevcut yolda 15.4 kilometrelik kısalma olacağını, Ankara’dan Kastamonu’ya ulaşımın 2 saatin altına düşeceğini söyledi. Vali Günaydın, "Ilgaz Tüneli, turizm potansiyeline sahip Kastamonu’ya önemli katkılar sağlayacaktır" diye konuştu. Ilgaz Tüneli Güzergahı, Kastamonu’nun İnebolu, Abana, Cide sahilleri ve Ankara olacak. 5 bin 370 ve 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşan tüneli bağlantı yollarıyla toplam 26.7 kilometre uzunluğunda oldu belirtildi.

Son Güncelleme: 26.12.2016 16:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.