28 Aralık 2016 Çarşamba 09:00
Hac Kayıtları Başladı! İlk kayıt başvurusu nasıl yapılacak?

Müslümanların yılda bir defa yaptıkları Hac İbadetleri için Hac Kayıtları bugün başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hac vazifesini yerine getirmek isteyen vatandaşlar için yaptığı duyuruya göre 28 Aralık Çarşamba günü başlayan Hac kayıtları ilk kayıt ve kayıt yenileme olarak iki farklı türde yapılacak. İlk kayıt başvuru süresi 28 Aralık – 06 Ocak Olurken, daha önce kayıt yaptırmış ancak hacca gitmeye hak kazanamamış vatandaşların yapacakları kayıt yenileme işlemi 09 Ocak ve 31 Ocak tarihinde gerçekleştirilebilecek. 20 TL olan Hac kayıt ücretleri Diyanet İşleri tarafından açıklanan anlaşmalı bankalara yatırılacak. Peki, Hac müracaatları için ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemi nasıl yapılacak?

HAC İLK KAYITLARI BAŞLADI

Hac vazifesini yerine getirmek isteyen vatandaşların sabırsızlıkla bekledikleri Hac kayıtları bugün başladı. 10 gün sürecek başvurular sonrasında daha önce kayıt yaptıran vatandaşlar için kayıt yenileme işlemleri başlayacak.

KAYIT YENİLEME YAPILACAK

Daha önce Hac Başvurusu yapıp hac için hak kazanamayan vatandaşlar, 2017 yılında Hacca gitmek için başvurularını yeniden yenilemeleri gerekiyor. Diyanet bu konu ile ilgili vatandaşların mağdur olmamaları için otomatik kayıt yenileme işleminin yapılmayacağının altını çizdi. Kayıt yenileme işlemleri  09 Ocak’ta başlayıp 31 Ocak 2017 de sona erecek.
 
HAC ÜCRETİ VE YATIRILACAĞI BANKALAR

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda,  hac için ilk defa kayıt yaptıracaklar ilgili bankalara 20 lira ön kayıt ücreti yatıracaklarını açıkladı.  Ön kayıt ücretini bankaya yatıran vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr veya müftülüklere bizzat müracaat ederek, "Oda tercihli hac konaklama" ve "Otel konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapacaklar.

ANLAŞMALI BANKALAR:

  • Albaraka,
  • Halkbank,
  • Kuveyt Türk,
  • PTT Bank,
  • Vakıfbank,
  • Vakıf Katılım,
  • Ziraat Bankası,
  • Ziraat Katılım
.
 
HAC KAYDI YAPTIRMA

Hac kayıtları yapmak isteyen vatandaşlar, aşağıdaki linki tıklayarak T.C. kimlik numaralarını girmelidir. Bu işlemin ardından karşılarına,

HAC KAYDI YAPTIRMAK İÇİN TIKLAYIN 
 
"Sayın .............., 2017 yılı Hac müracaatı için 28 Aralık 2016-06 Ocak 2017 tarihleri arasında Anlaşmalı bankalardan herhangi birisine 20 TL yatırmanız gerekmektedir. Anlaşmalı Bankalar: Albaraka, Halkbank, Kuveyt Türk, PTT Bank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım" şeklinde bir uyarı çıkacak olan adaylar, bu işlemi tamamladıktan sonra kayıt işlemlerine devam edebilecek.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.