Ergenlik Döneminde Ergen Aslında Bağımsızlık Savaşı Veriyor!

Ergenlik dönemi çocuğun yetişkinliğe doğru attığı adım dönemini kapsamaktadır. Bu nedenle bir geçiş dönemi ve dinamik süreci temsil etmektedir.

Ergenlik Döneminde Ergen Aslında Bağımsızlık Savaşı Veriyor!

Ergenlik döneminde çocuk hem biyolojik hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda değişikler yaşamaktadır. Bu dönemde çocuk fiziksel ve hormon anlamında değişimler göstermektedir. Üreme hormonlarının üretimi artmaktadır. Cinsiyet özelliği tam olarak ortaya çıkmaktadır.

Ergenliğe geçiş süreci de biyolojik değişimle alakalıdır. Bu dönemde çocuğun yaşadığı psikolojik problemler üst noktadadır. Ayna karşısında vakit geçirmek ergenlerin en çok yaptığı davranış kalıplarındandır. Genel itibariyle ayna da kendini incelemeye ve tanımaya çalışmaktadır. Knedi değişimi konusunda da kendini beğenmeyen ergen genel olarak kendini mutsuz hisseder. Çoğu sınav kaygılarının yaşandığı dönem de ergenlik dönemine denk gelmektedir. Ebeveyn ile ergen arasında öfke kontrolünün zor sağlandığı çatışmalar yaşanabilmektedir.

Ergen bu dönemde ailesinin doğruları, toplum doğruları ve kendinin yeni yeni farkında vardığı kendi doğruları arasında gidip gelmektedir. Ergenler bu dönemde bağımsızlık savaşı verdikleri için riskli davranışlarda bulunabiliyorlar. Yaptıkları her davranışın da olumsuz sonuçlarını göze alabilecek cesarete sahip olabiliyorlar. Bu nedenle aileye oldukça büyük görevler düşmektedir. Fakat en önemlisi empati, etkin dinleme ve çocuğun üzerine gitmeden onu anlamaya çalışmaktır. Anlayış ve düşünceye saygı problemlerin çözümünün en ana etkenleridir.

YORUM EKLE