05 Ocak 2017 Perşembe 13:50
Diyanet’ten Önemli Açıklama! ‘Kayıt Yenilemeyenler Kuraya Katılmayacak’

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl Hac Başvurusu yapacak olan Hacı adayları için önemli açıklamalarda bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, 2017 yılında ilk kez kayıt yaptıracakların 28 Aralık - 6 Ocak tarihleri arasında internetten ya da müftülüklere başvuruda bulunarak kayıt yaptırmaları gerekiyor. Diyanet'in yapmış olduğu açıklamada önceki yıllarda kayıt yaptıran vatandaşların  9 Ocak ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasında kayıtlarını yenilemeleri gerektiğinin önemi üzerinde durulurken, yenileme işlemi yaptırmayanların 2017 yılında yapılacak Hac Kurasına Katılamayacağı konusunda uyarıda bulunuluyor.

“KAYIT YENİLEMEYENE KURA YOK”

Haç kayıtlarının başlaması ile başvuruda bulunacak vatandaşlara Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından önemli açıklamalar geldi. Resmi site üzerinden açıklama yapan Diyanet konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, başkanlık tarafından Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacağı belirtildi. Yapılan açıklamada önceki yıllarda kayıt yaptıran vatandaşların kayıt yenileme işlemlerinin 09 Ocak ve 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabilecekleri hatırlatılırken, önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırarak kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde ise herhangi bir ücret alınmayacağı açıklandı. Belirtilen süre içerisinde kaydını yenilemeyen vatandaşların ise 2017 yılı hac kurasına dâhil edilmeyeceği önemle duyuruldu.

ODA TERCİHLİ KONAKLAMAYA GEÇİLDİ

Daha önceki yıllarda hac kayıt işlemlerinde uygulanan “Normal ve Müstakil Odalı” konaklama türleri de birleştirildi. 2017 yılı hac ibadetlerinde “Oda tercihli hac konaklama” türüne geçilerek, hac adaylarının elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden herhangi birini tercih ederek kayıtlarını yenileyeceklerinin altı çizildi

“İLETİŞİM BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ GEREKİYOR”

Kayıt yenilemesi yaptıracak olan vatandaşların, iletişim bilgilerini elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) ya da müftülüklere şahsen başvuruda bulunarak güncellemeleri gerekiyor. Yapılacak kura çekilişi sonrasında hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar, cep telefonlarına gelecek olan Kısa mesaj (SMS) şifresi ile kesin kayıt yaptırabilecekler.

KONAKLAMA DEĞİŞİKLİKLERİ DE AYNI TARİHTE

Hac kurasına 2016 yılında katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türleri tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde yapmak istedikleri değişiklikleri de 09 - 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabilecekler.

CEP TELEFONU NUMARANIZI GÜNCELLEYİN!

Hac Kura çekiminde hac farizasını yapma hakkı kazanan vatandaşların “kesin kayıt yaptırabilir” belgelerini cep telefonuna SMS olarak gelecek şifre ile alabilecekler. Bu nedenden dolayı hacı adaylarının sistemdeki cep numaralarını güncellemeleri gerekmektedir.

ÖDEMELER TL ÜZERİDEN YAPILACAK

Hacca gitme için hac ücreti yatıracak olan vatandaşlar yapılan yeni düzenleme ile ödemeleri TL üzerinden gerçekleştirilecekler.

1- Hac Müracaatlarıyla İlgili Gerekli Açıklamalar İçin Lütfen Tıklayınız.​.

2- 2017 Hac Ön Kayıt Girişi İçin Lütfen Tıklayınız...​

3-Hac Kayıt Durumunuzu Sorgulamak İçin Lütfen Tıklayınız...

Son Güncelleme: 05.01.2017 14:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.