Değişmek Değiştirmeye Çalışmakla Olmaz!

Ailede, arkadaşlık ilişkilerinde veya duygusal ilişkilerde kişilerin birbirini değiştirmeye çalıştığına fazlaca tanık olabiliyoruz. Peki birini değiştirmek mümkün müdür?

Değişmek Değiştirmeye Çalışmakla Olmaz!

İnsanlar kendileri adına ancak inandığı durumların ya da olayların üzerine şekil alabilirler. Değişmek değil de kişinin kendini törpülemesi aslında daha doğru bir ifadedir.

Toplumumuzda insanlar ilk olarak tamamen karşısında bulunan kişiye aşık oluyor, bazen de aşık olduğunu zannedebiliyor. Fakat geçen zaman neticesinde başlayan ilişki ya da yapılan evlilik ile birlikte kişiler birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Durum böyle olunca da birbirlerine uymadıkları karakter özellikleriyle de karşı karşıya kalabiliyorlar. Bundan sonra durum değiştirmeye geçiyor. Biri çok alkol alıyorsa ve bunu bile bile bir ilişkiye ya da evliliğe ‘’değiştiririm nasıl olsa!’’ diyerek başlandıysa en büyük hataya da aynı zamanlı adım atılmış oluyor. Genellikle toplumumuzda gözlemlenen ise yolunda gitmeyen evlilik için yapılan çocuk düşüncesi. ‘’Çocuk olunca değişir muhakkak!’’ diyerek doğan çocuğa büyük haksızlık yapılıyor ve eş tartışmalarından çocuğa mutlu bir aile ortamı sağlanılamıyor.

Kimse kimse için değişmiyor. Fakat karşılıklı sevgi ve saygı olduğu sürece sadece insanlar kendi duygu istekleriyle kendilerini bir nebze törpüleyebiliyorlar. İki farklı kişinin aynı atmosferi soluması ve bir şeyi beraber yürütme süreçleri elbette ki kolay değildir. Fakat birini değiştirmeye çalışmak hem değiştirmeye çalışanın tahammülünü zorlar ve onu tükenmişliğe sürükler hem de aradaki sevgi bağını yok edip ilişkileri bitirme yoluna gider.

YORUM EKLE