30 Aralık 2016 Cuma 17:46
Çocukla Nasıl İletişim Kurulur?
BÜŞRA AKMAN / HABER24 YAŞAM

ÇOCUĞUNUZU DİNLEYİN

Çocukla olan iletişiminizde sadece siz konuşmayın.Tek kişinin otoriter olduğu iletişim biçimi doğru bir iletişim değildir.Şunu unutmayın ki çocuğunuzu dinlemezseniz çocuğunuz da şimdi ve ileride sizi dinlemeyecektir.Mümkün olduğunca ona söz hakkı tanıyın , onu dinleyin.Konuşurken ona dinliyorum imajı vermek için başınızı sallayın. Ona konuşması için cesaret verin. “Evet devam et”, “ya öyle mi” , “sonra ne olmuş” gibi cümleler kullanın.O konuşurken onun kendi duygularını anlatması için sorular yöneltin.“Bu seni baya kızdırdı mı?” “Kendini sinirli mi hissediyorsun?” “Sence nasıl olmalı?” “Sen bu konuda ne düşünüyorsun?” gibi duruma uygun sorular sorun.Onu önemsediğinizi bu şekilde belli edin.Bu çocuğunuzun girdiği ortamlarda kendini ifade etmesini sağlar , çocuğunuza özgüven katar , kendine güveni gelişir.Sakın ama sakın “Aa bu çok ayıp” “Bu söylenmez” gibi çocuğunuzun hevesini kıran cümleler kurmayın.Bu onun duygularını sizden ve çevresinden gizlemesine neden olur.Düşüncelerini söylemekten korkar.

SADECE ONUNLA İLGİLENİN

Çocuklar her bireyin istediği gibi kendilerine saygı duyulmasını isterler. Görmezden gelinmek istemezler.Çocuğunuz ile iletişim kurarken başka bir işle ilgilenmeyin. Mesela gazete okurken ya da televizyon izlerken çocuğunuzun sorduğu soruları geçiştirmeyin. Her söylediği sözü dikkate alın.Eğer söylediklerini dikkate almaz, geçiştirirseniz bu kendisini değersiz hissetmesine neden olur. Özgüveni düşük olur. Kendini ifade etmekte güçlük çeker.

GÖZ TEMASI KURUN

Çocuğunuzla iletişime geçerken onunla mutlaka göz teması kurun. Ya çocuğunuzla beraber oturun ya da oturma gibi bir imkanınız yoksa çocuğunuzun boyu ile aynı boyda olmak için çocuğunuzun yanında dizlerinizin üzerine çökün.Bu çocuk için eşitiz imajı verir. Kendini daha rahat ve güvende hisseder.

SEN DİLİ DEĞİL BEN DİLİ KULLANIN

Sen dili suçlayıcıdır.Açıklayıcı değildir.Bu dili kullanmak etkili olmaz ve istenmeyen bir davranış varsa onu ortadan kaldırmaz. Ben dili ise bireyin kendi duygularını ifade eder.
Bir örnek verelim. Baba iş yerindeki arkadaşlarıyla tartışmış ve eve geldiğinde başı çok ağrıyor olsun. Çocuk da babası geldi diye çok sevinmiş ve onunla oyun oynamak için can atıyor. Babasının yanına gidip ısrarla oyun oynamak istediğini söylüyor.

Sen diliyle babanın cevabı : Git başımdan, ne oyunu. Zaten sinirliyim bir de sen iyici sinirlerimi zıplatma.
Ben diliyle babanın cevabı : Bugün çok zor bir gün geçirdim ve çok yoruldum. Şu an oyun oynayacak halim yok , başım çok ağrıyor.

Sen diliyle babanın cevabı, çocuğun kendisini suçlu hissetmesine neden olur.Baba tarafından sevilmediğini düşünür.Ben diliyle babanın cevabı ise çocuğun kendisini kötü hissetmesine yol açmaz.Babasını anlar. Böylece çocuk ısrarcı olmaz.

Bir örnek daha verelim. Çocuk arkadaşıyla oyun oynarken ona vurmuş olsun.

Sen diliyle annenin cevabı : Ne yapıyorsun sen.Eşkıya gibisin. Hemen arkadaşından özür dile.Beni çok üzüyorsun.
Ben diliyle annenin cevabı : Çok üzgünüm çünkü arkadaşının canı yanmış olmalı. Ondan özür dilersen beni çok mutlu edersin.
Sen diliyle annenin cevabı çocuğun inat yapmasına yol açar ve olumsuz davranışı sürdürür. Ben diliyle annenin cevabı ise olumsuz davranışı yok eder.

DÜRÜST CEVAPLAR VERİN

Ebeveynler çocuklarının daha iyi hissetmesi için bazen “pembe yalanlara”başvurabilirler.Bunu yapmayın. Dürüst olun , doğru cevaplar verin. Bunu bir örnekle açalım. Çocuğunuza iğne vurdurmaya gideceksiniz.Çocuğunuz iğneden korkuyor ve size iğne vurulurken canının acıyıp acımayacağını soruyor. Siz de korkmasın diye acımayacak diyorsunuz. Bunun yerine dürüst davranıp biraz acıyacak ama bu çok uzun sürmeyecek hemen geçecek demeniz daha iyi. Bu şekilde çocuğunuza dürüstlük aşılarsınız. Ama diğer türlü canı acıdığında sizi suçlayacak hani acımayacaktı diye soracak. Çocuğunuzu yalana alıştırmayın. Unutmayın çocuğunuzun rol modelisiniz.

ONUN DUYGULARINI KÜÇÜMSEMEYİN

“Bunun için ağlanır mı?” “Bu kadar güçsüz olamazsın” “Ne çabuk sıkıldın” gibi onun duygularını küçümseyen cümleleri sakın ama sakın kurmayın. Ona hakaret içeren bir tavır sergilemeyin. Bu onun kendisini güçsüz hissetmesine neden olur.
Son Güncelleme: 30.12.2016 18:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.