Çocuğunuzun Kötü Karnesi Onun Başarısız Olduğunu Göstermez!

Bugün karneler alındı ve çocuklar için yaz tatili dönemi başladı. Yorucu bir dönemi geride bırakan çocuklar güzel bir tatil sürecini haketti. Çocuğunuz kötü karne getirmiş olabilir fakat bu durum ona kızmanızı ve onun işe yaramaz biri olduğu düşüncesine kapılmanızı gerektirmez.

Çocuğunuzun Kötü Karnesi Onun Başarısız Olduğunu Göstermez!

Okul dönemi hep çocuklar hem de aileler için zorlu bir dönem oluyor. Her aile çocuğunun başarılı olmasını istiyor ve çocuğunun başarısı ile mutlu oluyor. Fakat mükemmelliyetçi aile yapıları da bu dönemlerde oldukça fazla. Çocuğuna karşı mükemmelliyetçi yapı ile yaklaşan aileler için kötü karne adeta ebeveynler için yıkım olabiliyor ve ardından ses yükselmeleri, kıyaslar ve çocuğa işe yaramaz olduğu ithamları bunun gibi davranış kalıpları ile çocuğa yüklenilebiliyor. Ailesi tarafından kötü karnesi bu şekilde karşılanan çocuk özgüveniyle alakalı problemler yaşayabiliyor ve ailesinin onu yanında olduğu düşüncesi yok olabiliyor.

Çocuğunuz otoriteden sıkıldığı için böyle bir tükenmişlik yaşıyor ve yaşatıyor olabilir. Sınıf ortamına zor adapte olmuş ve kendini ifade etmekte zorluyor yaşıyor olabilir. Aileye bu durumda sabretmeleri, ve doğru iletişim kurma görevleri düşmektedir. Ödül ve ceza yöntemi işe yarayan bir yöntem değildir. Çocuğunuzu davranışlarınızla cezalandırmanız onun sizden daha da soyutlanmasına ve derslerine karşı tepkisel yaklaşımlarda bulunmasına yol açar. Ne olursa olsun çocuğunuzun biricik olduğunu ona hissettirmeniz ve yapılacak aile toplantılarıyla sakin bir şekilde iletişim sağlamanız gerekmektedir.

YORUM EKLE