Çocuğunuz Ödevlerini Yapmıyor mu?

Ailelerin özellikle ergen yaştaki çocuklarına yönelik yaşadığı en büyük problem çocuklarının ödevlerini yapmıyor oluşu ve bundan kaynaklı yaşanan sıkıntıların öfke kontrolünü sağlamada zorluk yaşatıyor olmasıdır.

Çocuğunuz Ödevlerini Yapmıyor mu?

Okul sevgisi ebeveynlerin çocuklarına küçük yaşta aşılaması gereken bir görevdir. Küçük yaşlarda bu durum çok problem yaşatmasa da ileride fotoğrafın bütününe bakıldığında çocuk ile aile ilişkisini oldukça fazla etkileyen bir faktördür. Aile ödev ısrarından sıkıldığı gibi çocuk da bu ısrardan bunalmakta ve okula daha fazla küsmektedir. Çocuğunuz ödevlerini yapmıyorsa dikkat etmeniz gereken davranış kalıplarından bahsedelim.

  • Çocuğunuza ödevini yapmadığı taktirde okulda eksi alacağını ve bu durumun kendinizi çok üzeceğinizi, hissiyatınızı anlatmakta fayda var.
  • Çocuğunuz küçükse kitapları konuşturabilirsiniz. Sanki kitabın ödevini yapmasına ihtiyacı varmış gibi bir davranış kalıbı sunmanız yararlı olabilir.
  • Çocuğunuza bu konuda mizah kullanabilirsiniz. Ses tonunuzu değiştirerek arkadaşmış gibi çocuğunuzla diyaloğa girebilirsiniz.
  • Çocuğunuza özgür alan bırakınız. Ve ona kendi planını oluşturabilmesi adına sadece yardımcı olabileceğinizi söyleyip ortak bir saat dilimi belirleyin.
  • Müdahalelerde sınırlayıcı olup sesinizi asla yükseltmeyin.
     
YORUM EKLE