09 Ocak 2017 Pazartesi 15:16
Cinsel oyun oynayan çocuk için ne yapmalı?

BÜŞRA AKMAN/HABER24 YAŞAM

Cinsellik denildiğinde ne yazık ki bir çok insanın aklına cinsiyet farklılıkları gelmektedir.Ve yine ne yazık ki gelecek nesil de bu şekilde yetiştirilmektedir. Buna bir kaç örnek verecek olursak erkek çocukları kız çocuklarına göre daha rahat yetiştirilmektedir. “Yiğidin malı meydandadır” atasözünün anlamını bile bir çok insan yanlış bilmektedir.

ÇOCUĞUNUZ İLE CİNSELLİK KONUŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Ebeveynler çocuklarıyla cinsellik konuşmaktan genellikle çekinirler. Eğer çocuklarıyla bu konuları konuşurlar ise çocuklarının küçük yaşta cinselliğe düşkün olacaklarını düşünürler. Halbuki durum tam tersidir.Çocuğunuz cinsellik ile alakalı sorular soruyor ise bundan gurur duyun.Çünkü normali budur. Çocuklar küçük yaştan itibaren cinsellik konusunda çok meraklıdırlar ve sürekli bu konu hakkında meraklarını gidermek için soru sorarlar. Çocuklara bu dönemde verilmeyen cevaplar ya da geçiştirmek için verilen cevaplar çocukların meraklarını iyice artırır ve çocuklar bu bilgileri dışarıdan edinmek isterler. Bu da çocukların yanlış bilgiler edinmesine neden olabilir.

ÇOCUĞUNUZA CİNSELLİK KONUSUNDA YALAN SÖYLEMEYİN , DOĞRULARI UYGUN BİR DİL İLE SÖYLEYİN

Özellikle fallik dönemde(3-6 yaş) çocuklar cinsel kimlik kazanmaya başladıkları için cinsellik ile alakalı çok soru sorarlar. Ama bu tamamen merak ettikleri için ortaya çıkan bir durumdur. Çünkü cinsiyet açısından bedenlerinin farklı olduğunu anlamaya başlarlar. Özellikle cinsel organları ile ilgili çok soru sorarlar. Örnek verecek olursak “bende pipi var peki neden onda yok” sorusu erkek çocuklarının sık sorduğu sorular arasından gösterilebilir. Bu tür sorular sizi kaygılandırmasın. Bunlar tamamen ama tamamen meraktan sorulan sorulardır. Size cinsellikle ilgili sorduğu bir soruyu geçiştirmeyin ve yaşına uygun olarak doğru cevap vererek yanıtlayın. Doğru cevaplar vermeniz çocuğunuzun merakını gidermesine yetecek ve ona kendisini güvende hissettirecektir. Bunun yanı sıra sakın ama sakın çocuğunuza sorduğu sorulardan dolayı kızmayın ya da ses tonunuzu yükseltmeyin. Bu çocuğunuzda suçluluk duygusu oluşturabilir ve kendine olan güvenini sarsar. Unutmayın sizin çocuğunuza verdiğiniz cevap şimdi ve ileride çocuğunuzun cinselliğe bakış açısını oluşturacaktır.

KENDİ ÖZELİ VE BAŞKALARININ ÖZELİ OLDUĞUNU ÖĞRETİN

Çocuğunuza mahremiyet eğitimi verin.Çocuğunuza bedenini tanımasında yardım edin. Hangi bölgelerine başkalarının dokunamayacağından bahsedin. Çocuğunuzun böyle bir durum ile karşılaşırsa nasıl bir tepki vermesi gerektiğini ona söyleyin.Bunun için ciddi zaman ayırın. Unutmayın bu çok önemli bir konu. Bu konuları çocuğunuz ile konuşamıyorsanız çocuğunuz da eğer başına böyle bir şey gelirse sizin ile konuşamayacaktır.

CİNSEL OYUN OYNAYAN ÇOCUK

1-2 yaş çocukları cinsel organlarını farkında olmaya yeni yeni başladıkları için onlarla oynamaktan keyif alır. Çocuğunuzu uyarmadan, sert bir tepki vermeden dikkatini başka yerlere çekin.Çocuklar bedenlerini keşfetmeye başladıkları zaman genellikle birbirlerine dokunmak isterler. Birbirlerinin cinsel organlarına bakmak , onlar ile oynamak isterler. Ama bunu zevk almak için yapmazlar. Meraklarını gidermek için yaparlar. Genellikle bunu da oyuna çeviriler. Örneğin ; birisi doktor birisi hasta olur ve doktor olan hasta olanın cinsel organlarına bakmak isteyebilir. Ya da erkek ve kız arasında oynanan oyunlarda karı- koca rollerine rastlamak çok olağan durumdur. Çocuklar belli yaşlarda bu tür oyunları oynamaktan çok keyif alırlar. Çocuğunuzu böyle oyunlar oynarken gördüğünüz zaman sakın aşırı tepkiler vermeyin. Onlara kızmayın , aşağılayıcı sözler söylemeyin.Yapmanız gereken tek şey var o da oyunun yönünü değiştirmek. Oyuna siz de dahil olun ve oyunun kontrolünü siz ele alın. Bunu çaktırmadan yapın.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.