Başkentte Harran Damgası!

Tarihi Harran ilçesi başkent Ankara'da düzenlenen Şanlıurfa Tanıtım Günlerine damga vurdu. Ankaralı vatandaşlar Harran standında bol bol fotoğraf çektirdi

Başkentte Harran Damgası!

TUBA GÜLNAHAR / ANKARA- Binlerce yıl çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, asırlardan günümüze ışık yutan bir tarih şehri olan Harran, Ankara’da düzenlenen Şanlıurfa Tanıtım Günleri’nde büyük ilgi gördü.

Ankara’da düzenlenen Şanlıurfa Tanıtım Günleri’ne, UNESCO’nun dünya mirası listesine aday gösterilen, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden Harran damga vurdu.

Şanlıurfa Valiliği himayesinde, “Peygamberler Şehri Başkent’te” sloganıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen "Şanlıurfa Tanıtım Günleri”nde, Harran standı Ankaralıların akınına uğradı.

BAŞKENTLİLER HARRAN’A HAYRAN KALDIHalk mimarisinin en farklı örneklerinden kümbet evleri, dünyanın ilk İslam üniversitesinin kalıntıları, surları, iç kale ve türbeleriyle adeta açık hava müzesini andıran Harran’ın kültürel dokusunun sergilendiği standı ziyaret eden Ankaralılar, marka kent Harran’a hayran kaldı. Harran’ın binlerce yıllık tarihine ışık tutan tarihi eserlerin fotoğrafları ve minyatür çalışmaları ile yöre insanının halen kullanmaya devam ettiği geleneksel el aletleri, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

BAŞKAN ÖZYAVUZ, KONUKLARINI ŞARK KÖŞESİNDE AĞIRLIYOR

Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz’un konuklarını  geleneksel şark köşesinde ağırladığı stantta konuklara, geleneksel giysili görevliler tarafından yörenin ünlü içeceği mırra ikram edildi. 

Belediye Başkanı Özyavuz, her yıl yerli ve yabancı yüzbinlerce turist ağırlayan Harran’ı, Şanlıurfa Tanıtım Günleri’nde Ankaralılara tüm güzellikleriyle tanıtmaya çalıştıklarını belirterek, ziyaretçilerin ilgisinden de çok memnun kaldıklarını söyledi. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen ve ziyaretçilerini kültür yolculuğuna çıkaran Harran’ın, özellikle fotoğraf tutkunları için doğal bir stüdyo ortamı sağladığını ifade eden Özyavuz, “Harran’ın kültürel ve doğal zenginliklerini koruyup, gelecek kuşaklara aktarmak ve dünyaya tanıtmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bu etkinlikteki uğraşlarımız da bu çabanın bir parçası. Standımızı ziyaret eden misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlayıp, Harran’ı anlatıyoruz ve onları Harran’a davet ediyoruz. Şanlıurfa Tanıtım Günleri’nin Harran’ın turizmine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bütün çabalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gönül
Gönül - 12 ay Önce

Emeğinize saglık