Anne Olmaya Ne Kadar Hazırsın?

Bebeğin istenen ya da istenmeyen olması bebeğin gelecek yaşam kalitesi için oldukça önemli bir unsurdur. Annelik ise tamamen bir tercih durumudur.

Anne Olmaya Ne Kadar Hazırsın?

Toplumumuzda sürü psikolojisi oldukça yaygındır. Tıpkı belli bir yaşa gelince gençlere ‘’hadi ne zaman evleniyorsun?’’ sorularının sıkça sorulması gibi. Evliliğini yapan çiftlere ise bu kez ‘’ne zaman çocuk sahibi oluyorsunuz, bir torun sevelim!’’ gibi cümleler sıklıkla sarfedilebiliyor.

Bu baskılar sonucunda kişiler belki de evlenmeliyim algısı ile yanlış kişi tercihleri yapabiliyorlar. Bu da uzun vadede mutsuz evliliklere neden olabiliyor. Aynı bakış açısıyla da evli olan çiftlerde eşler arasında çocuk sahibi olma olayı büyük bir tartışma konusu haline gelebiliyor. Genel olarak toplumumuzda erkekler çocuk sahibi olmayı fazlasıyla istiyorlar. Kadınlar daha ayrıntı odaklı oldukları için kafasında binlerce soru türeyebiliyor. Bu konuda daha korkulu ve çekingen olabiliyorlar.

Çocuğun anne ile olan ilişkisi daha anne karnında başlıyor. İstenmeyen bir çocuk zaten o enerji ile dünyaya geldiği için kendini daha doğuştan değersiz hissetmeye başlıyor. Özgüven eksikliği yaşayan çocukların genelde beklenmeyen, istenmeyen bir çocuk olarak dünyaya geldiği araştırmaların arasındadır.

Çocuk sahibi olmak ve doğru annelik algısı yaratmak için öncelikle eşlerin birbiriyle arasının iyi yönde olması gerekmekte ve o doğrultuda bir çocuğa ebeveynlik yapılabileceği gerçeğini görmek gerekiyor. Fakat beklenmeyen bir anda annelik müjdesi alındıysa annenin o an hüsrana uğramasından ziyade durumun olumlu yönlerine odaklanması ve bu duruma adapte olmaya çalışması üzerinde oluşan duygusal yükü hafifletecektir.

YORUM EKLE