Aileler Çocuklarına Doğru Rol-Model Olmalıdır!

Aileler çocuklarını doğru rol model yapısıyla yetiştirdikleri taktirde yeni nesil kendinden emin adımlarla yollarında ilerleyecekler.

Aileler Çocuklarına Doğru Rol-Model Olmalıdır!

Sosyal medya ve teknoloji gelişimiyle beraber ailelerin çocukları üzerinde şikayetleri zaman zaman artmakta. Özellikle ergenlik çağına girmiş bir çocuğun ebeveyninin şikayetine baktığımızda çocuğunun öfke patlamalarından bahsediliyor.

Daha küçük yaş grubu çocuğuna sahip bir ebeveyn ise ‘’çocuğum kitap okumuyor!’’ gibi dertlerden muzdarip oluyor. Fakat çocuğun yetişkinlerin yansıması olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir çocuğa ne yapması gerektiğini anlatmaktan ziyade uygulama olarak çocuğa ayna tutmak gerekmetedir. Eğer ki çocuğunuz öfkeli ve yüksek sesle konuşuyorsa o aile içerisinde ebeveynlerin yüksek sesle konuştuğu, öfkeli bir yapıda oldukları yadsınamaz bir gerçektir. Aile içerisindeki iletişimin etkin dinleme yöntemiyle yapılması gerekmektedir.

Biribirini dinlemeyen kişiler arasında pürüzlerin çıkması çok doğaldır. Eğer ki çocuğunuzun kita okumamasından şikayetçiyseniz yetişkinlerin kendilerine bir saat dahi olsa kitap okuma vakti belirlemesi ve çocuklarına bu şekilde doğru rol model yapısı oluşturmalıdır.

YORUM EKLE