26 Aralık 2016 Pazartesi 11:45
2017 Hac Kayıtları Başlıyor! İlk kayıt yaptıracaklara Diyanetten açıklama geldi

Hac ibadeti yapacak olan vatandaşlar için 2017 Hac Kayıtları başlıyor. Yıl içerisinde bir defa yapılan başvurular için her yıl olduğu gibi bu yılda yoğun ilginin olması beklenirken ilk kez kayıt yaptıracak olan vatandaşlar için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından önemli açıklamalar geldi. Diyanet, “2017 yılında hacca gitmek üzere “İlk Defa Kayıt” yaptıracakların ilgili bankalara (28 Aralık 2016 – 06 Ocak 2017 tarihleri arasında) 20 TL ön kayıt ücreti yatırmış olması gerekmektedir.” Dedi. Otomatik kayıt yenileme işlemi yapılmayacağının altını çizen Diyanet, “2016 yılında Kur’aya katılanlardan hacca gidemeyenler; “Kayıt Yenileme” işlemlerini 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında İl ve İlçe Müftülüklerinde veya İnternet ortamında kendileri yapacaklardır.” Açıklamasında bulundu. Hac ücretlerinin yatacağı bankalar daha sonra eklenecektir.

2017 HAC KAYITLARI BAŞLIYOR

Bu yıl hac ibadeti yapmak isteyen vatandaşlar için Hac kayıtları başlıyor. Konuyla ilgili resmi internet sitesinden açıklama yapana Diyanet İşleri Başkanlığı Hac başvurunu ilk defa yapacakların ön kayıt ücretini 28 Aralık ile 06 Ocak tarihleri arasında anlaşmalı bankalara yatırılması gerektiğini belirtti.

“İLK KAYIT YAPTIRACAKLAR” ÖN KAYIT ÜCRETİ YATIRACAKLAR

Daha önce hiç Hac Başvurusunda bulunmayan ve 2017 yılında Hac ibadetini yapmak isteyenlerin başvuruların değerlendirilebilmesi içini 20 TL ön kayıt ücretini belirtilen süre içerisinde ilgili bankalara yatırmaları gerekiyor.

DAHA ÖNCE BAŞVURANLAR KAYIT YENİLEME YAPACAKLAR

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, otomatik Hac Başvurusu Yenileme işleminin yapılmayacağı, “2016 yılında Kur’aya katılanlardan hacca gidemeye hak kazanamayanlar için, Kayıt Yenileme” işlemlerinin 09 Ocak – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında İl ve İlçe Müftülüklerinde ya da  İnternet ortamında kendileri tarafından yapılacağı belirtildi.

DİYANETİN YAPMIŞ OLDUĞU RESMİ AÇIKLAMA

1- 2017 yılında hacca gitmek üzere “İlk Defa Kayıt” yaptıracakların ilgili bankalara (28 Aralık 2016 – 06 Ocak 2017 tarihleri arasında) 20 TL. önkayıt ücreti yatırmış olması gerekmektedir.

2- 2017 yılında Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacaktır.

3- 2016 yılında Kur’aya katılanlardan hacca gidemeyenler; “Kayıt Yenileme” işlemlerini 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında İl ve İlçe Müftülüklerinde veya İnternet ortamında kendileri yapacaklardır.

4- Kayıt yeniletenler; Hac Konaklama türü, Kayıtlı olduğu İl ve ilçesini, İletişim bilgileri ile Kur’a birliktelik işlemlerinde değişiklik yapmak istedikleri taktirde bu işlemlerini 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında Müftülüklerden yaptıracaklardır.

5- Kur’a çekiminden sonra kesin kayıt yapmaya hak kazanana vatandaşlarımızın, “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgeleri cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerinden, özellikle cep telefonu bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir.

6- 2017 yılı Hac Ön Kayıt ve Kayıt Yenileme ile ilgili detaylı bilgiye http://hac.diyanet.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 

 DİYANET İŞLERİ 2017 HAC BAŞVURUSU AÇIKLAMASI
 

2017 YILINDA İLK DEFA KAYIT YAPTIRACAKLAR;

1- 2017 yılında hacca gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak vatandaşlarımız ilgili bankalara 20 TL. ön kayıt ücreti yatıracaklardır.

2- Ön kayıt işlemleri 28 Aralık 2016 – 06 Ocak 2017 tarihleri arasında olacaktır.

3- Vatandaşlarımız elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel
Konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapacaklardır.

4- Vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini girmeleri gerekmektedir. (Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini
cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.)

ÖNCEKİ YILLARDA KAYIT YAPTIRANLAR;

1- Kayıt yenileme işlemleri 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

2- Başkanlık tarafından 2017 yılında Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacaktır.

3- Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacaktır.

4- Önceki yıllarda uygulanan “Normal ve Müstakil Odalı” konaklama türleri birleştirilerek, 2017 yılı haccında “Oda tercihli hac konaklama” türüne
geçilmiştir.

5- Hac adaylarımız elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yenileyeceklerdir.

6- Kaydını yenilemeyenler 2017 yılı hac kurasına dahil edilmeyecektir.

7- Vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir. (Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.)

8- 2016 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde değişiklikleri 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabileceklerdir.

HAC KAYIT DURUMU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN
Son Güncelleme: 26.12.2016 13:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.