Uzak Diyarda Bir İl Ağrı

Ağrı denilince aklımıza ilk gelenler Ağrı Dağı , Ahmedi Hani Türbesi , İshak Paşa Sarayı , Diyadin Kaplıcaları , Nuh'un Gemisi , Soğuk iklimi , zorlu kış şartları , İran'a sınır il olması gibi özellikleri aklımıza gelir. Ayrıca lezzetli et yemekleri , misafirperver vatandaşları Ağrı'nın ilk etapta aklımızda kalan özelliklerindendir.

Hafta sonu bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere gittiğimiz Doğunun bu şirin ilinde dolaşırken devlet hizmetlerinden geri kaldığı , şehrin fiziki yapısının çok eski olduğu , belediye hizmetlerinden geri kaldığı hemen ilk etapta gözümüze çarpan eksikliklerdi.

Özellikle şehrin belediyecilik hizmetinden hemen hemen hiç yararlanmadığını görmek gerçekten insanı kahrediyor. Daha önce iki dönem Ak Parti Hükümetinin elinde bulunan Ağrı belediyesi Ak Partili belediye başkanlarının hizmet yapmamasından dolayı HDP'li belediyeye geçmiş son üç yıldır HDP'li Belediye Başkanı Sırrı Sakık tarafından yönetiliyordu. Ak Partili Belediyelerde olduğu gibi HDP'li Sırrı Sakık'ta belediyecilik anlamında hiç bir hizmette bulunmamış , belediyelerin kaynakları Terör örgütlerine ve yandaşlarına peşkeş çekilmiştir. Ağrı halkı hiçte hak etmediği bir şekilde belediyecilik hizmetleri açısından adeta kaderine terk edilmiştir.

1 Mart 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan HDP'li Belediye Başkanı Sırrı Sakık'ın yerine Ağrı Valisi Musa Işın bu göreve getirilmiştir.
16 Şubat 2015 tarihindeki Valiler Kararnamesi ile Ağrı iline Vali olarak atanan Musa IŞIN kısa süre içerisinde Ağrı halkının sevgisini ve takdirini fazlasıyla kazanmıştır. Kendisi de Bingöllü mütevazi fakir bir ailenin çocuğu olan Musa IŞIN , bölge halkının yaşam kültürünü ,inancını , örf ve adetlerini yakından tanımamın verdiği avantajlarla sürekli eşi ile birlikte mahalle ziyaretleri , ev ziyaretleri , muhtarlarla , STK'larla toplantılar yaparak zamanının büyük bölümünü vatandaşla iç içe geçiriyor. Ağrı'da bu güne kadar mahallerinde devletin bir görevlisini göremeyen vatandaşlar Valinin kendilerini ziyaret etmekten duyduklarını memnuniyeti ve şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.Vali Musa IŞIN Sabah sekiz akşam beş mesai yapan , vatandaşın asla ulaşamadığı Vali profilinden uzak mesai gözetmeksizin vatandaşın istediği zaman rahatça ulaşa bildiği , vatandaşın her türlü sorunuyla bire bir ilgilenen , devletin gücünü ve merhametini vatandaşa yansıtan bir Vali profilini çiziyor. Vatandaşa gösterdiği şefkat , merhametin yanında , devlete baş kaldıran Terör örgütlerine ve uzantılarına karşı devletin güçlü kudretli yüzünü de göstermekten hiç çekinmiyor.

Kendisi de Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olan Vali Musa IŞIN , PKK Terör örgütünün Kürtleri temsil etmediğini , en büyük zararı Kürtlere verdiğini , PKK Terör örgütünün Marksist , dinsiz ve ateist bir örgüt olduğunu gittiği her ortamda , ev ve mahalle ziyaretlerinde bıkmadan usanmadan vatandaşa iletiyor. Bu dik duruşu , kararlılığı Terör örgütlerini ve yandaşlarını oldukça rahatsız etse de Ağrı halkına güven ve huzur veriyor.

Kısa sürede Ağrı halkının çok büyük sevgisini kazanan Vali Musa IŞIN'ın Ağrı Belediyesine kayyum olarak atanması Ağrı halkı tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Çalışkan , dürüst , Adil ve iyi bir yönetici olan Musa IŞIN'ın Valilikte gösterdiği başarıyı Belediyede de göstereceğine sokakta kahvelerde konuştuğumuz sohbet ettiğimiz bütün Ağrı halkı yürekten inanıyor.

İki ay önce Belediye Başkanlığına kayyum olarak atanan Vali Musa IŞIN'ın Ağrı Belediye Başkanı olarak bu yıl sonuna kadar kangren haline gelmiş birçok sorunu çözerek Ağrı halkının hakettiği belediyecilik hizmetlerine kavuşturacaklarını ifade ediyor. Yaptıkları projeler ile Ağrı'nın su , kanalizasyon , yağmur suyu şebekelerinin ihale edildiğini ve yıl sonuna kadar bitirileceğinin müjdesini veriyor. Ayrıca şehir içindeki bütün yolların sıcak asfalt ile yenileceğini bununda yıl sonuna kadar bitirileceğinin müjdesini veriyor. Bir taraftan Bunlar yapılırken diğer tarafta şehrin değişik yerlerinde onlarca park , çocuk oyun alanları , gençlik merkezleri , kadın sığınma evleri , aile destek merkezlerinin yapımları devam etmektedir. Ağrı'nın en işlek caddesi olan Cumhuriyet caddesindeki iş yerleri tek tip giydirilecek ve ışıklandırmaları yapılarak şehrin güzelliğine güzellik katacaktır.

Şehrin çeşitli yerlerindeki reklam panolarında bu yıl yapılacak projelerin tanıtımını yapan Ağrı Belediyesinin bu çalışmaları Ağrı halkında büyük bir heyecan yaratmıştır.

Ağrı ziyaretimizde görüştüğümüz her birey , her sivil toplum örgütü temsilcisi , kanaat önderleri , şehrin ileri gelenleri Ağrı Vali'si Musa IŞIN'dan memnuniyetle bahsederken " biz valimizi çok seviyoruz , Allah ondan razı olsun , biz ona çok güveniyoruz , Allah başımızdan eksik etmesin , Ağrı daha önce hiç öyle Vali görmedi , biz valimize kurban oluruz"  gibi binlerce güzel cümleyi duymak hem bizi şaşırttı , hem de fazlasıyla sevindirdi. Bir devletin Valisinin kısa süre içerisinde vatandaş tarafından bu kadar sevilmesi , devlet millet kaynaşması açısından son derece önemlidir.

Bütün bu sevinçlerinin yanında Ağrı halkının birde çok önemli bir endişesi var. Bu endişeyi sohbet ettiğimiz her Ağrı'lı tarafından dile getirmemiz için bize ricada bulundular. " Biz Valimizden Belediye başkanımızdan çok memnunuz. Çok güzel hizmetler yapıyor , bir çok proje başlatmış durumda. Önümüzdeki günlerde Valiler kararnamesi var. Valimiz giderse bütün işler yarın kalır , bütün hizmetler aksar. Kimse Valimize karışmasın" gibi kendilerince haklı endişeler taşınmaktadırlar.

Ağrı halkının bu haklı talebine ve endişelerine yürekten katılıyorum. Bu kadar halkla bütünleşmiş ve bütün amacı halka hizmet etmek olan bir Vali'nin yerinin değiştirilmesini istememek halkın en doğal talebidir.Üstelik Ağrı Valisi Musa IŞIN'ın Valilik dışında yıllarca belediyecilik hizmetinden yoksun bırakılmış Ağrı'da Belediye Başkanlığını da başarılı bir şekilde yürütüyor olması halkın bu talebini daha da önemli kılıyor.

Bu sorun sadece Ağrı'nın sorunu değildir. Doğu ve Güneydoğu illerinde görevden alınan HDP'li belediye başkanları yerine kayyum atanan bütün iller için geçerlidir. Hizmetlerin aksamaması , zaman kaybının yaşanmaması adına Valilikle beraber Belediye Başkanlığını yürüten Valilerin atamaları yapılırken başlattıkları hizmetleri bitirme adına özel bir gerekçe olmadığı müddetçe kendilerine bir dönem daha şans verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Ağrı ziyaretimizde Valinin halk tarafından sevilmesi , Valinin hakla bütünleşmesi , Valinin bütün zamanını vatandaşa hizmet etmeye ayırması Ağrı ilinin yarınlarına daha umutla bakmamıza vesile olmuştur. Tek amaçları vatanına , milletine hizmet etmek olan Valilerimizin , bürokratlarımızın sayısının artması dileğiyle ,kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgut köse
Turgut köse - 1 yıl Önce

Hizmet adamı sevgili dostum başkanım kalemine sağlık Allah zeval vermesin

Necmettin Tetik
Necmettin Tetik - 1 yıl Önce

Halkın beğenisini kazanmış Ağrı Valisi Sayın Musa IŞIN'a başarılar diliyorum, Allah başarılarını daim etsin

Nihat sevinç
Nihat sevinç - 1 yıl Önce

Gerçekten 81 illin en şanslı illişü anda Ağrı illimizdir çünkü ilk defa deyerli bir yunetici halkla içiçe bir Valiye sahip olmüşüz inşAllah Valimiz ağrıda kalır hizmetlerine dvm şahsınzda küşe yazsını Ağrıya vr valimize ayırdığın için tşk ederim

Erhan BAYDAR
Erhan BAYDAR - 1 yıl Önce

Ağrı Valisi Sn.Musa IŞIN ADAM'dır adamın hası. Allah böyle vatan sevdalısı, millet sevadlısı, bir ADAM'ı Ağrı'nın başından eksik etmesin. Kesinlikle ve kesinlikle gitmesini istemiyoruz.

Metin Arpaci
Metin Arpaci - 1 yıl Önce

Boyle valiyi Allah her şehire nasip etsin biz Valimizden cok memnunuz ve uzun yillar şehrimizden ayrilmasini istemiyoruz

kemal kaya
kemal kaya - 1 yıl Önce

Musa bey agrida yolsuzlugun onune gecmistir il ilce siyasetcilerin milletin malini peskes cekmesine izin vermemeistir dogal olarak yolsuzluk toplulugu istemez Ben bu yorenin bir evladi olarak Musa beyin halka vermis oldugu guvenden Evet dedim daha oncede yasandi Halkin istegni gonderirler Kendi istediklerini getirirler bu alayisi lanetliyorum Hizmet uzere alirsalar bilinki varolan siyasetcilerin isidir Bunun ofkesi icimizde kalir yeri geldimi yansıtiriz

Latif asığçel
Latif asığçel - 1 yıl Önce

Türkiye'nin bütün illerine böyle bürokratlar atansın hırsızlıklar önlensin

Ağrılı
Ağrılı - 1 yıl Önce

Ağrı için Musa IŞIN sadece Vali olarak değil BABA VALİ olarak bilinmektedir. Çaresiz ve kendi kaderine terk edilen bu halka devlet şefkatini gösteren koca yürekli BABA VALİ. Allah ondan razı olsun. Duruşuyla örnek oldu bizlere.