Timur'un Filleri

Vakt-i zamanında bir köyde uzunca bir süre yağmur yağmamış. Kuraklık ve getirdiği yokluk, köylünün belini bükmüş. Toprak bir damla suya hasret, kavrulmuş. Hal buyken, artık vaktidir diyerek karar alınmış yağmur duasına… İmam önde, bizim köylüler arkada ve hepsinin kafasında enteresan hayaller… Nihayet dua için seçilen alana gelinmiş. Namazlar-niyazlar, yakarışlar… Sonunda mırıldanmaktan yorulmuş dudaklar, susmuşlar artık.

   Sessizlik, uzunca bir süre bekleyiş… Nafile, tek damla yağmur düşmemiş toprağa. İmam ve köylüler mırıldanarak dönüş yoluna çıkmışlar. Köye girmek üzereyken pek de hazzedilmeyen, 9 köyden kovulma zat karşılamış kalabalığı. ‘’Eee…!’’ demiş, ‘’Niye yağmadı yağmur? Hani ettiğiniz duaların karşılığı?’’  Köylüler ve imam başlamışlar mazeretlerini sıralamaya. Adam dinlemiş bunları ve acıyarak demiş ki, ‘’Ben biliyordum yağmurun yağmayacağını!’’ Köylüler bu defa mazeretleri bırakıp, adamı Allah’ın işine karışmakla suçlamışlar. 

   Adam, ‘’Nereden bildiğimi söyleyeyim.’’ demiş. ‘’Sizi köyden çıkarken izledim ve hayretle gördüm ki hiçbirinizin elinde şemsiye yoktu. Bu nasıl bir inançtır? Bu zayıf imanla, kendinizin inanmadığına dua edip, karşılık beklediniz… Bu ne hadsizliktir!’’

   Kıssayı anlattığımıza göre hissenin taksimi için gelelim bize…

   Önümüzde çok önemli bir seçim var. Daha doğrusu iki seçim var. Yeni sistemin ilk seçimi olması hasebiyle, Cumhuriyet tarihimizin belki de en önemli seçimi…

  1. Cumhurbaşkanlığı seçimi. (Başkanlık da deseniz olur.)
  2. Milletvekilliği seçimi. (550 kişi çok çalışıp yorulduklarından, artık 600 kişi için yapılacak.)   

   Bu iki seçimin sonunda seçilen başkan, sayıları 5’i bulacak yardımcılıkları ve sayıları 25’i bulacak olan bakanlıkları için atama yapacak. Ve bu atamalar, büyük ihtimal meclis dışında yapılacak.( Yoksa vekillerden seçildiği takdirde seçilenlerin vekillikleri sona erecek...Bu seçimde barajı geçecek partilerin çokluğu sebebiyle bu durum meclis aritmetiği adına sıkıntıya yol açacaktir.)

 Yani kaba bir hesapla, 20 ile 30 kişi arasında kadro gerekecek.

   AKP ve Hdp kısmını değerlendirmeyi başka arkadaşlara bırakarak, Millet ittifakının adaylarına bakmak istiyorum.

   Meral Akşener; bu sistem tartışılırken bile 100 bin imza ile ve  sadece Cumhurbaşkanlığına aday olacağını beyan ederek, kararlılığını göstermiştir.Hatta bu kararlık Akp'nin Cumhurbaşkanlığına adayların milletvekilliğine aday olamayacağını düzenleyen yasayı çıkartmasına neden olmuştur.

Ortak aday çıkarma sürecinde de Meral Akşener taviz vermemiş ve her fırsatta adaylığını beyan etmiştir.Yani şemsiyesini elinden hiç bırakmamıştır!!!

   Muharrem İnce;CHP gibi bin sesli bir partiden, en az ses çıkmasını sağlayan aday olarak sahaya çıktı...Parti meclisinin yoğun desteğini almış durumda...

   Temel Karamollaoğlu; Saadet Partisi’nin,Gül kumpasından bile güçlenerek çıkan, sosyal medyada fenomen başkan adayı...Görüntüsüyle çelişen eylemleri popülaritesini arttırmakta...

   Bana göre, üç aday da kendi partileri adına doğru adaylar.

  

       Gelelim asıl can alıcı meselemize, kararlı liderlerin, A takımlarının ne kadar kararlı olduğuna… Şimdi soru şu;yukarıda anlattığım kadrolar adına, kaç kişi milletvekilliğine aday olmamıştır? Başkanlık divanı ve etkin yerlerde görev alanlardan kaçı, bu yerler için(Cumhurbaşkanı yardımcılığı ve bakanlıklar)  talepte bulunmuştur?Dahası düşündükleri makamlar için şimdiden çalışmaları mevcut mu?Geliştirdikleri projeleri var mı?

   Bu ve benzeri bilgilerin,vatandaşlarımızla paylaşılması  son derece önemlidir. Çünkü idare edenlerin inancı,halkta karşılık bulacaktır. Aksi takdirde,zirvedeki makamları işgal edenlerin  inanmadığı bir seçimden başarı beklemek, en hafif tabirle saflık olarak değerlendirilecektir...

Hedefiniz belli ve niyetiniz temizse  ‘B' planına ihtiyaç duymazsınız...Tarık bin Ziyad gibi gemileri yakarsınız...Bu eylem, tedbirsizlik değil kararlılıktır...inançtır!!!

Özellikle Meral Akşener ismi üzerinde esen İYİ rüzgarı, A takımının bu ve buna benzer yapacakları eylemlerle fırtınaya dönüşebilir..

Liderin cesaretini ve kararlığını ekibinden de beklemek çok da haksız bir istek olmaz sanırım.Yani biz artık, yağmur duasına giden insanların ellerinde şemsiyelerini görmek istiyoruz!!!

YORUM EKLE