Terörle ve Terörizmle Topyekün Mücadele etmeliyiz!

Terörle mücadele ve Terörizmle mücadele aynı gibi görünsede aslında bir birinden çok farklı şeylerdir.
Terörle Mücadele direk Terör faaliyetinin içinde yer alan örgüt üyelerine yönelik yapılan silahlı mücadelenin adıdır.

Terörizmle mücadele ise Terörün nedenleri, sebepleri, uzun ve kısa vadeli etkileri, toplumlara ve bireylere yönelik olumsuz etkileri gibi çoğalta bileceğimiz nedenlerini ortadan kaldırmak için sosyal kültürel ve ekonomik anlamda yapılan çok yönlü bir mücadele yöntemidir. Terörle mücadele daha önemli görünse de,

Terörizmle mücadelede başarılı olmadan Teröristle mücadelede başarılı olmak mümkün değildir.
Hiç bir Terör örgütü sadece terörist faaliyetler yapmak için ortaya çıkmamıştır. Bütün Terör eylemlerinin arkasında siyasi hareketler ve siyasi amaçlar güden argümanlar vardır. Terör örgütleri hükümetleri zayıf ve etkisiz hale getirmeyi amaçlayarak, aslında ülkeleri sosyal kültürel ve ekonomik olarak zayıflatmayı amaçlarlar.

Ülkemizdeki Terör örgütlerinin amacıda hükümetler nezdinde devletimizi ekonomik olarak zayıflatmak, toplumlar arasında etnik gerginlik çıkarak ülkemizi zayıflatmayı ve akabinde bölmeyi amaçlamıştır.

Bundan dolayı 40 yıllık Terörle mücadele tarihimizde defalarca Terör örgütlerini bitirme aşamasına getirmemize rağmen, Terörizmle top yekün mücadele etmediğimiz için, Terörle mücadelede de kesin başarı elde edemedik.

40 yıl sonra ilk defa Terörle beraber Terörizmle mücadelede sonuca bu kadar yakın olmuşken bu fırsatı ülke olarak kaçırmamamız lazım.
Suriye ve Irak sınırlarımızda yaşanan olaylar gerginlikler ülkemiz için dezavantaj olarak görünse de, hazır Terör örgütlerinin ve onları destekleyen dış güçlerin büyük bölümünün dikkati buralara yönelmişken doğu ve güneydoğuda Terörizmle mücadelede akıllı, doğru ve yerinde adımlar atarak bu sorunun üstesinden gelebiliriz.

Doğu ve Güneydoğuda halkımız Terör örgütlerine ve onların siyasi uzantıları ile arasına mesafe koymuş olsa da yüzde yüz devletin safına geçmiş olduğunu söylemekte çok iyimserlik olur. Örgütten kopan halk devlete de tamamen yanaşmayarak ortada durma pozisyonunu tercih etmektedir. Devletimizin ve Hükümetimizin bölgede atacağı adımlara göre pozisyonlarını alacaklardır. Bundan dolayı önümüzdeki bir buçuk yıllık süreyi çok doğru değerlendirmek lazımdır. Bunun için süratli, etkin ve doğru adımlar atılmalıdır.

Terörizmle mücadeleyi sadece güvenlikçi yöntemlerle askerin polisin ve güvenlik korucularının kaderine bırakmamak lazımdır. Asker polis ve korucular Terörle mücadelenin en önemli ve aktif unsuru olmaya devam etmelidir. Fakat tek başına bir çözüm aracı olarak görülmemelidir. Güvenlik güçleri kararlı bir şekilde Terörle mücadeleyi sürdürürken, Terörizmle mücadelede çok etkin adımlar atılmalıdır. Terörü besleyen mali kaynaklar bütün yönleriyle kurutulmalıdır.Bölge halkını ve terörü aynı potada görmek gibi bir hatadan ve politikadan vazgeçilmelidir.Kurum ve kuruluşlarımızın Terör örgütü mensupları ve yandaşlarından arındırılması için bunlarla kararlı ve aktif bir şekilde mücadele edilmelidir.

Kurum ve kuruluşlarımız tamamen kravatlı teröristlerden temizlenmelidir. Kurum ve Kuruluşlarımızda Terörle ve Terörizmle mücadele edecek gücü, heyecanı ve cesareti kendinde bulacak genç, dinamik ve sadakatinden asla şüphe duyulmayan yöneticiler aktif ve etkin görevlere getirilmelidirler.Özellikle yerel siyasetçiler tercih edilirken Teröre karşı dik duran siyasetçiler tercih edilmelidirler.Zor ve zahmetli zamanlarda safını net bir şekilde belirleyen vatandaşlara, guruplara ve kişilere her anlamda pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.

Bölge halkını ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda süratli bir şekilde desteklenmelidir. Bütün halklarımız arasında kardeşlik bağları güçlendirmelidir. Bu ülkede bizim bizden başka dostumuzun olmadığı net bir şekilde ifade edilmelidir. 15 Temmuz ruhunun, Çanakkale ruhu ile birleştirilerek 80 milyon vatandaşımızın dertte, tasada, iyi günde, kötü günde kader birlikteliği yaşamak zorunda olduğumuzu bütün Vatandaşlarımıza anlatılmalıdır.

Önümüzde çok kısa ve değerli zaman dilimini doğru kullandığımızda Terörü bölge halkının kaderi olmaktan, ülkemizin kaderi olmaktan kurtarmalıyız. Çünkü ne bölge halkı ne de ülkemiz Terörle yaşamayı hakketmemektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
nihat senç.
nihat senç. - 1 yıl Önce

Keşke bütün yazarlar senin kadar cesur olsaydı.