Yapay zeka insan beynini yendi!

Çin'de üretilen Wangzai isimli bir yapay zekaya sahip robot, katıldığı bir bilgi yarışmasında, tüm rakiplerini alt ederek büyük bir zafer elde etti.

Yapay zeka insan beynini yendi!

Çin’de üretilen yapay zekalı bir robot, insanları şaşkına çeviriyor. Çin’de yayınlanan popüler bir bilgi yarışmasına katılan yapay zekalı robot “Wangzai”, yarışmanın diğer insanlardan oluşan rakiplerini yenerek zafer elde etti.

Sogou firması tarafından geliştirilen robot, Amerika’da “Who’s Still” adı ile yayınlanan, Çin’deki uzantısı “Yizhan Daodi” olan bilgi yarışması programına katıldı.

En önemli özelliklerinden biri ise çok geniş bir şekilde bilgileri depolayabilmesi olan Çin menşeili robot, birçok üstün zekalı insanın aralarında bulunduğu rakiplerini teker teker yenerek büyük ödüle layık görüldü. Robotun geliştiricileri, Wangzai’nin hızlı bir şekilde algılama yeteneğinin olduğunu, bağımsız bir düşünce sistemi ile analiz kabiliyetine sahip olduğunu ve anında tepkileme ile en zor sorulara bile saniyenin 10’da 1’i gibi bir sürede yanıt verebileceğini belirtti.

Çin’deki bir başka üretilen “Xiaodu” isimli yapay zekaya sahip bir robot ise geçtiğimiz haftalarda gündeme gelmişti. Baidu isimli firma tarafından geliştirilen Xiaodu, insan seslerini tek tek ayırma özelliğine ve bu sesleri sonradan tanıyabilme özelliğine sahipti. Üstelik bu alanda yapılmış olan bir deneyde üstün başarı elde ederek dikkatleri üzerinde toplamıştı.

Yapay zeka robot tasarlayan Çin firmaları, birbirleri ile sıkı bir rekabet içerisindeler. Bu rekabet beraberinde yenileşen bir teknoloji imkanı sunmaya devam ediyor. Çin’de toplam yapay zeka geliştirmek için sunulan projelere 2,6 milyar Dolar yatırım yapıldığı biliniyor.

YORUM EKLE