WhatsApp’a Soruşturma Açıldı: Veri Paylaşım Zorunluluğu…

Rekabet Kurumu, mesajlaşma platformu WhatsApp ve çatı şirketi Facebook hakkında soruşturma başlattı ve şok bir karar verdi…

WhatsApp’a Soruşturma Açıldı: Veri Paylaşım Zorunluluğu…

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, son günlerde kullanıcılarına dayattığı gizlilik sözleşmesi ile gündeme gelmiş ve birçok kişinin tepkisini çekmişti. WhatsApp’ın kullanıcılarına zorla kabul ettirmeye çalıştığı sözleşmenin ardından milyonlarca kişi Signal Bip ve Telegram indirdi. Bu olayların ardından Rekabet Kurumu’ndan bir karar geldi.

WhatsApp hakkında Rekabet Kurumu’ndan açıklama

Rekabet Kurumu, WhatsApp hakkında yaptığı açıklamada "Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

WhatsApp, geçtiğimiz hafta gizlilik ilkesini güncelledi ve kullanıcılarına hesap bilgileri, mesajlar, konum gibi verilerin Facebook şirketleri ile paylaşılacağını ve bu sözleşmeyi kabul etmeyenlerin uygulamayı kullanamayacağını açıklamıştı. Bu olayın ardından #WhatsAppısiliyoruz hareketi sosyal medyada gündem oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER