Whatsapp Sözleşmesi Nedir Ve Maddeleri Neler?

Whatsapp sözleşmeler neler? Whatsapp sözleşmelerini iptal edebilir miyiz? Sözleşmeyi kabul etmezsek ne olur? Popüler uygulama Whatsapp tarihi bir karar aldı detaylar haberimizde...

Whatsapp Sözleşmesi Nedir Ve Maddeleri Neler?

En popüler sosyal medya uygulamalarından biri de şüphesiz Whatsapp. Birçok ülkeden milyonlar müşterisi olan uygulama bizlere en kolay ve hızlı şekilde mesajlaşma imkânı sağlıyor.

Fakat Whatsapp en son aldığı karar ile milyonlarca kullanıcısını küstürmeyi başardı…

Alınan son kararla birlikte Whatsapp artık bilgilerimizi Facebook ile paylaşacak. Peki bu ne demek? Vatandaşlarımızın bunun anlamanı merak ettiği gibi sözleşme maddelerini ve iptalinin ne olacağını da sıklıkla araştırıyor. Detaylar ise haberimizde…

Milyonlarca kullanıcısı olan Whatsapp’ın 8 Şubat 2021 tarihi itibari ile birlikte yeni sözleşmesini sunacak. Bu yeni sözleşmesiyle birlikte kullanıcı bilgileri Facebook ile paylaşacak.

AVRUPA BİRLİĞİ UYGULAMAYA DAHİL DEĞİL

En çok dikkat çeken şeylerden biri de bu sözleşmenin Avrupa Birliği vatandaşlarını kapsamıyor oluşu. Avrupa Birliği vatandaşları veri paylaşımına izin vermek zorunda değiller.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ MADDELERİ

Vatandaşlarımızın altyapı ve dağıtım sistemlerinin iyileştirmesine yardımcı olmak, hizmetlerin nasıl kullanıldığını anlamak, Facebook şirketinin emniyeti ile birlikte güvenliği artırmak gibi maddelere yer verilen bu sözleşmede tartışmalı madde ise Whatsapp deneyimlerinin Facebook ile entegre edilecek olması. Yani kullanıcı bilgilerinin Facebook’a doğrudan aktarılması.

Bu durumun nedenlerinden biri de Facebook’un azalan popülaritesi olarak düşünülüyor. Whatsapp gibi milyonlarca kullanıcısı olan uygulama ile Facebook’un entegre edilmesi üzerine Facebook’un eski popülaritesini yakalaması bekleniyor.

KABUL EDİLMEZSE NE OLUR?

Eğer Avrupa Birliği dışındaki kullanıcılar bu sözleşmeyi kabul etmezse, 8 Şubat’tan itibaren Whatsapp uygulamasını kullanamayacaklar.

AB ÜLKESİ KULLANICILARI KULLANMAYA DEVAM EDEBİLECEK

Diğer ilginç nokta ise Whatsapp sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre bu sözleşmeden AB kullanıcıları muaf tutulacak. Bu ülkelerde olan kullanıcıların verilerini ne olursa olsun Facebook ile paylaşılmayacak. Bölge olarak Avrupa Bölgesi ismi kullanılsa da sadece Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeleri kapsıyor. Yani İngiltere ve Türkiye’deki kullanıcılar da bu sözleşmeyi onaylamadan Whatsapp kullanamayacak.

TÜM BİLGİLER TOPLANIYOR

Whatsapp tarafından paylaşılan bilgilere göre ise kullanıcıların birçok bilgisi toplanabilecek. Bunların içinde hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar işlem ve ödeme verileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, üçüncü taraftan sağlanan bilgiler gibi birçok içerik yer alıyor.

Whatsapp ise 2014 yılından Facebook tarafından satın alınmış daha ve bünyesinde Instagramı’da barındırmakta.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise daha önce veri skandalı olayı ile gündeme gelmiş ve ifade vermişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER